Lidia Ostałovská představila svou knihu v Praze letos v květnu.
Foto: HN – Libor Fojtík
"Reportéři jsou stále potřeba. Utíráme lidem slzy, protože píšeme pravdu," říká polská reportérka Lidia Ostalowská. Novinářka spjatá s deníkem Gazeta Wyborcza se nebojí ptát i na bolavou minulost. Nakladatelství P3K právě vydalo její knihu o ženě, která se domáhala navracení akvarelů malovaných na pokyn doktora Mengeleho.

V 80. a 90. letech 20. století se rozhořel zvláštní spor mezi muzeem osvětimského koncentračního tábora a Dinou Gottliebovou-Babbittovou. Tato rodačka z Brna a někdejší vězeňkyně "rodinného tábora československých Židů" se dožadovala vrácení svých akvarelů − portrétů uvězněných Romů. Namalovala je na pokyn doktora Mengeleho, který chtěl kvůli svým výzkumům zachytit přesný odstín pleti Romů. Muzeum však odmítlo akvarely vrátit a jeho spor s Dinou Gottliebovou vzbudil v Polsku a v USA značnou pozornost.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.