Bývalý mukl Zdeněk Mandrholec u Rudé věže smrti v Jáchymově (ilustr. foto)
Foto: Jana Patková
Stezka návštěvníky povede po stopách někdejších komunistických lágrů, připomene ale i historii těžby stříbra nebo místní přírodu. Na žluté turistické značce jsou připraveny informace v českém a anglickém jazyce včetně QR kódů. U příležitosti slavnostního otevření 8,5 km dlouhé trasy se koná koncert skupiny The Tap Tap, handicapovaných hudebníků z Jedličkova ústavu.

Spolek Političtí vězni.cz obnovuje v Jáchymově naučnou stezku Jáchymovské peklo. Návštěvníky povede po stopách někdejších komunistických lágrů, připomene ale i historii těžby stříbra nebo místní přírodu. Stezka bude slavnostně otevřena 27. června, uvedl dnes předseda spolku a spoluautor dobrovolnického projektu Tomáš Bouška.

"Trasa stezky začíná u městské radnice, před kostelem sv. Jáchyma. Směřuje ve stopách bývalých politických, retribučních a kriminálních vězňů z období komunistické diktatury přes tábory Svornost, nově obnovené základy lágrových baráků, tábor Nikolaj, šachtu Eduard, údolím Eliášova potoka kolem Horkého rybníka na tábor Rovnost a přes Nové Město a bývalý hrad Šlikovku k hornickému skanzenu Štola č. 1. Věnuje se nejen uranové těžbě, ale i místní floře a fauně, těžbě stříbra a ražbě pověstných tolarů," uvedl Bouška.

Pouť končí opět v Jáchymově, v královské Mincovně – sídle pobočky Karlovarského muzea. Celou trasu, která je dlouhá zhruba 8,5 kilometru, bude možné 27. června projít s průvodcem a seznámit se s obnovenou stezkou přímo v terénu. Sraz je v 10:30 na náměstí před kostelem sv. Jáchyma a organizátoři připravili i odlehčenou trasu pro kočárky a vozíčkáře.

Původní stezka v Jáchymově vznikla v roce 1996, na jejím obnovení členové spolku Političtí vězni.cz pracovali osm měsíců. Na žluté turistické stezce připravili aktualizovaný obsah nových informačních tabulí v českém a anglickém jazyce se zapojením QR kódů, s jejichž pomocí si návštěvníci mohou jednoduše vyhledat doplňující informace v mobilu či tabletu. Jednotlivá místa si mohou zájemci prohlédnout také na videích.

U příležitosti slavnostního otevření stezky pořádá spolek koncert skupiny The Tap Tap, handicapovaných hudebníků z Jedličkova ústavu. Akce je záměrně naplánována na den popravy Milady Horákové, otevření se osobně zúčastní i někteří bývalí političtí vězni.

Pozvánka na Koncert pro Jáchymov: 27. 6. 2015