Socha anatoma Takešiho Jora, celoživotního milovníka hmyzu
Foto: ČTK/AP
Anatom Takeši Joro vyjádřil naději, že socha uchlácholí duše hmyzu, který v životě nasbíral do své sbírky. Sochy oslavující hmyz nejsou ve světě běžné. Jedna podobná stojí v americkém městě Enterprise ve státě Alabama: vztyčena tam byla na znamení "hlubokého vděku" za to, jak květopas zpustošil místní bavlníkové plantáže.

V japonském chrámu Kenčódži ve městě Kamakura jihozápadně od Tokia vznikla nová socha na počest hmyzu, jenž se dočkal tragického konce rukou člověka. Socha vypadá jako stvoření, které je podobné brouku, je v nadživotní velikosti a stojí na kameni. Obklopena je drátěným pletivem.

Jak informovala japonská tisková agentura Kjódó, socha je duchovním dílem anatoma Takešiho Jora, který je celoživotním nadšeným entomologem. Před novináři vyjádřil naději, že socha uchlácholí duše hmyzu, který v životě přidal do své sbírky, a zároveň vyšle lidem ekologické poselství.

"Doufám, že si lidé uvědomí, jaký by byl svět bez hmyzu," dodal Joro.

Sochy oslavující hmyz nejsou ve světě běžné, ale jedna podobná stojí v americkém městě Enterprise ve státě Alabama, respektive v tamním muzeu. Socha ženy držící nad hlavou zemědělského škůdce – květopasa bavlníkového (Anthonomus grandis) – tam byla vztyčena v roce 1919 na znamení "hlubokého vděku" za to, jak tento hmyz zpustošil místní bavlníkové plantáže.

Zemědělci se museli vzdát pěstování bavlny a přechod na jiné plodiny městu rychle přinesl nebývalou prosperitu, uvedl zpravodajský server BBC News.