Jakým způsobem funguje vinařská turistika na Slovensku? Řekněme, že jsem Čech, který už na kole projel Pálavu, Slovácko a Litoměřicko a teď by rád zkusil nějakou vinařskou cykloturistiku i u našich slovenských sousedů. Co byste doporučil?
Na Slovensku máme cyklotras povícero. Nejvhodnější oblastí pro tento typ rekreace je zřejmě Tokaj ve východní části republiky. Tento region, rozprostírající se v okolí Malé a Velké Trni, se dá celý velmi pěkně projet na kole, ať už jste pouze rekreační cyklista, či vyložený profesionál. Každé vinařství je výrazně označeno, takže víte, kde se zastavit a ochutnat víno. V Tokaji narazíte na skvělá dezertní botrytická vína světové úrovně a krajina je také moc pěkná. Určitě to tady stojí za výlet. Hezké prostředí a poznávání vína z cyklistického sedla nabízí i jižní Slovensko v oblasti Dvorů nad Žitavou a Strekova. Kraj je mírně kopcovitý a lze ho poměrně pohodlně projezdit. Tras je tam ovšem ve srovnání s Tokají výrazně méně.
Jídlo a pití
Na Slovensku je popularita moravských a českých vín velmi slabá, tvrdí podnikatel Chládek

"Na Slovensku se za poslední desetiletí zvýšila konzumace vína na obyvatele bezmála o třicet procent," tvrdí Július Chládek.
Foto: Archiv
"Česká a moravská vína jsou pro Slováky v kategorii zahraničních, a v ní je konkurence opravdu tvrdá. Častěji tak sahají po výrobcích ze světově známých vinařských zemí."
To v rozhovoru říká Július Chládek, generální ředitel společnosti Corner & Co., největšího dovozce a distributora kvalitních vín a špičkové kávy v zemi.
Spolupracuje s nejlepšími hotely i restauracemi a provozuje největší e-shop s vínem Wineplanet.sk.
HN
Máte již předplatné? Přihlaste se.