Sgrafita podle Váchalových dřevorytů vytvořili studenti zdejší restaurátorské školy.
Foto: Profimedia
Sgrafita na renesančním zámku v Litomyšli pomohla dostat město na seznam UNESCO. Malby na stěnách zdejšího Portmonea ukazují běsy i anděly, kteří žili v představách mystika Josefa Váchala. Ještě dnes z jeho Krvavého románu kape do ulic "města L." červená barva.

Portmoneum − Museum Josefa Váchala má číslo popisné 75. Kupodivu stejné měl tento objekt již ve dvacátých letech minulého století, kdy jeho fasádu zdobil právě jmenovaný dřevorytec, spisovatel a od boha nadaná a rozervaná osobnost. V domku bydlel umělcův chudý mecenáš a po něm ho také Váchal ve svém nejznámějším literárním díle − Krvavém románu − záměrně vznešeně pojmenoval.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.