Uzavřená chata se podobá minimalistickému objektu.
Foto: Tomáš Balej
Ještě se nestalo, aby hlavní cenu na soutěži Grand Prix Obce architektů získala tak malá stavba jako letos. Chata navržená Pavlem Nasadilem a Janem Horkým zabírá sotva třiačtyřicet metrů čtverečních. Namísto obvyklých všelijak sflikovaných boudiček nebo uniformních "domečků" z hypermarketů pro kutily vidíte elegantní formu.

Mohlo by se zdát, že taková marginálie nebude mít šanci uspět, ale opak je pravdou − a opět se potvrdilo, že v umění není velikost rozhodující. Pro mezinárodní porotu to prý byla volba jednoduchá, protože jednomyslná. Už předtím byla chata navržena na Evropskou cenu pro architekturu (Mies van der Rohe Award). Je to prostě tak. Člověk koukne a vidí… Je těžké jí odolat. Posunuje velmi oblíbenou, ale vesměs bizarní chatařskou typologii do − v Česku dosud těžko představitelných − kvalitativních výšin.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.