Podle výsledků nejnovější vědecké studie nemá konzumace kávy negativní dopady na lidský organismus. Káva, která je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě, je dlouhodobě považována za potravinu, jejíž konzumace zvyšuje především hladinu cholesterolu v krvi.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nejnovější prohlášení Amerického poradního výboru pro výživu (US Dietary Guidelines Advisory Committee) říká, že pití až pěti šálků kávy denně (maximálně 400 miligramů kofeinu za den) není pro lidské zdraví nebezpečné. Naopak jiný průzkum ukázal, že káva chrání člověka před cukrovkou, srdečním onemocněním nebo Parkinsonovou nemocí.

Nicméně ostatní nápoje s vysokým obsahem kofeinu nemají stejné účinky jako káva a lidé by se jim měli spíše vyhýbat. Tyto nápoje mohou u člověka způsobit nespavost nebo nervozitu.

Pozitivní dopady na zdraví má klasická černá káva nebo obyčejná bílá káva. Ostatní krémové a slazené kávy, které se často prodávají v kavárenských řetězcích, zdravé nejsou. Metaanalýza spotřeby kávy a rizika rakoviny z roku 2011 ukázala, že konzumace kávy může dokonce snížit riziko výskytu mnoha typů rakoviny včetně rakoviny prsu, slinivky nebo prostaty.

Podle analýzy existuje v kávě více než 1000 chemických látek, z nichž některé mají skutečně pozitivní účinky proti rakovině, jako například kyselina kávová, která může bránit buněčným cestám zapojeným do růstu nádoru.

Přesto ale není konzumace vyššího množství kávy vhodná pro každého. Například ženy v těhotenství by podle lékařů neměly vypít více než dvě kávy denně.