Liběna Rochová
Foto: HN – René Volfík
Svému hektickému profesnímu životu čelí Liběna Rochová četbou. Je módní návrhářkou, čte si samozřejmě občas i o své profesi. Na nočním stolku na ni čeká například román Haruki Murakamiho.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku? A proč zrovna tyto (můžete je či autora trochu přiblížit)?

Každý večer při pití čaje usínám nad knihou od Ulli Olvedi Harmonie energií. Na stolku mi leží také kniha Benjamina Kurase Slepování střepů a Murakamiho Kronika ptáčka na klíček. Meditace a knihy o síle energií mě udržují "v kondici" při hektickém profesním životě. Murakamiho mám ráda pro jeho tajemnou sílu na hraně fikce a reality.

Ke které knize se často vracíte?

Hemingway Komu zvoní hrana je má kultovní kniha z mládí, také Steinbeck a jeho Toulavý autobus, Tennesse Wiliams Římské jaro paní Stoneové, Alberto Moravia Nuda, Marcel Pagnol Jak voní tymián, Elia Kazan Tichá dohoda a Wiliam Saroyan…

Který text vás v poslední době rozesmál, který šokoval?

Rozesmála jsem se nad knížkou Benjamina Kurase Tao sexu, dojala a šokovala mě knížka Kateřiny Tučkové Žitkovské bohyně a uhranula i šokovala mě kniha Michaela Fabera Kvítek karmínový a bílý.

A úžasně mě pobavil před lety Edvar Lear a jeho Velká kniha nesmyslů. A přirozeně Stephan Leacock.

Máte ráda knížky, které se vztahují k módnímu prostředí?

Ráda jsem si přečetla životopis Jean Paul Gautiera, Gallianiho, Viviene Westwoodové, Coco Chanel. Jsou to všechno výjimečné, kreativní osobnosti.

Máte nějaký literární dluh, tedy knihu, na kterou stále hledáte čas?

Mrzí mě, že nemám na knížky více času. To všeobecně. A konkrétně − v knihovně na mě čeká Básník, román o Ivanu Blatném, který napsal Martin Reiner. Mám výčitky, kdykoliv jdu okolo naší knihovny.

Jakého spisovatele byste požádala, aby napsal váš životní příběh?

Betty MacDonaldovou.

S kterým spisovatelem nebo spisovatelkou byste šla ráda na večeři?

S Edvarem Learem, pokud by vedl hovor tak vtipně a absurdně, jako píše.

S kým byste se nebála strávit desetihodinový let?

S Martinem Reinerem. Ráda bych, kdyby mi vyprávěl, jak "odkrýval" život Ivana Blatného. A s Dalaljámou. Na toho mám spoustu otázek, které mne napadaly při čtení jeho knih.