Jiří Franta a Ondřej Horák minulý měsíc přebrali knižní cenu Magnesia Litera 2015.
Foto: HN – Matej Slávik
Originální průvodce po moderním umění získal cenu Magnesia Litera a boduje u dětí i dospělých. "Myslíme si, že má smysl vést dialog, který chceme vyvolat touto knížkou," říká autor publikace Ondřej Horák. Ten knihu nazvanou Proč obrazy nepotřebují názvy vytvořil spolu s výtvarníkem Jiřím Frantou.

Knížka Proč obrazy nepotřebují názvy, kterou sepsal Ondřej Horák, by možná byla jen další nezáživnou didaktickou pomůckou, kdyby autor nevsadil na spolupráci s Jiřím Frantou. Výtvarník knize vtiskl hravou podobu, přičemž společně ještě vymysleli detektivní zápletku. Ta procházku malého fotbalisty Mikuláše a jeho sestry Emy po galerii proměňuje v dobrodružnou výpravu.

Hlavním hrdinou vtipného komiksu se však nakonec nestane recidivista Pažout, který se pokusí ukrást Duchampův slavný pisoár, ale výtvarná díla, o nichž si děti s dědou a babičkou povídají. A když se Mikuláš zeptá: „To je taky umělecké dílo? Ten záchod? To by pak mohlo být umělecké dílo cokoliv, ne?“, dostane se mu fundované odpovědi.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.