Jiří Hölzel
Foto: Mikuláš Křepelka
„Na četbu mám teď minimální časoprostor,“ říká televizní komentátor Jiří Hölzel. Na začátku mistrovství světa v hokeji není divu.

Jakou knihu teď máte na nočním stolku?

Noční stolek nepatří do výbavy mé ložnice, ale na stole mám knihu Záhady lidského těla s podtitulem Člověk – tvor nedokonalý. Biolog Milan Klíma v ní srozumitelně popisuje, jak k naší finální lidské podobě vlastně došlo a že příroda umí být někdy ve své preciznosti i lajdácká. A na stole v práci mi leží novinka od Davida Kozohorského a Romana Smutného: Lukáš Přibyl – Mám to pod kontrolou. Vzpomínka na našeho kolegu, který náhle před třemi lety zemřel. Není to obsáhlá biografie, ale spíš výběr osobních vzpomínek známých osobností, kterým Příba stále chybí. A vzhledem k tomu, že jsem s ním dlouhá léta seděl u jednoho stolu v jedné redakci, těším se, až si ho zase připomenu pohledem i ostatních jeho kamarádů.

Ke které knížce se čas od času musíte prostě vrátit?

Terry Pratchett a jeho Úžasná Zeměplocha je… no prostě úžasná. Ale nejen ta. Všechno, co tenhle mistr slova vypustil na papír, stojí za to. A když už jsem zmínil mistra slova, musím připomenout i mistra překladatele Jana Kantůrka, který Pratchettovým dílům dodává správný český šmrnc.

Která kniha vás šokovala?

Kniha hříchů v rukách Lucifera… Co tam je vše napsáno.

Kdy jste nejvíc utratil za knihy?

Abych se přiznal, knihy sám sobě nekupuji. Vždycky je dostávám a považuji je za jeden z nejlepších dárků. Ale co se týče utrácení, tak to jsou publikace pro děti. Mám malou dcerku, snažím se ji zásobovat a občas se nestačím divit, kolik sečtělost malého dítěte může stát…

Předpokládám, že si hodně čtete o sportu, nebo ne?

O sportu čtu přiměřeně. Jinak bych se zbláznil. Samozřejmě že mám za sebou všechny knihy Oty Pavla. To jsou tak laskavě napsané příběhy, že to člověk může číst znovu a znovu. Podobným stylem píše i šéfeditor našeho zpravodajství David Lukšů. Společně s Alešem Palánem zachytili příběhy dvou hokejových person Jana Suchého a Vladimíra Zábrodského. Obě knihy jsem zhltnul na jeden zátah. Teď se chystá třetí, o Jaroslavu Holíkovi, který bohužel 16. dubna zemřel. Ale kniha byla rozepsaná už, tuším, před rokem a já vím, že bude taky dobrá.

Na kterou knihu se teď těšíte?

Od Ježíška jsem dostal trilogii Milénium od Stiega Larssona. Ta „padne za vlast“ za dlouhých letních podvečerů na chatě. Brousím si na ni pečlivě brýle.

Se kterým autorem nebo autorkou byste šel na večeři a s kým byste se nenudil na pustém ostrově?

Na večeři bych zašel s krásnou, bohatou spisovatelkou… A s ní bych se pak na pustém ostrově rozhodně nenudil… Nevíte o nějaké? ;-)

 

jarvis_553e624be4b0cceca370c321.jpeg
Repro: HN

jarvis_553e624be4b0cceca370c325.jpeg
Repro: HN