Šimpanzi s lidmi sdílí asi 98 % genů, a jsou tak našimi nejbližšími příbuznými.
Foto: HN – Jiří Koťátko
Jedinci, které trápí problémy se spodní částí zad, mají podobný tvar páteře jako šimpanzi. Vlivem dlouhého vývoje člověka nejsou všichni na vzpřímenou chůzi adaptováni stejně. Bolesti páteře mají původ v deformaci meziobratlového disku, která je také důvodem tvaru páteře podobného lidoopům.

Ti z nás, kterým život znepříjemňují problémy s bolestmi v kříži nebo spodní části zad, mají podle vědců podobný tvar páteře jako šimpanzi, tedy nejbližší příbuzní člověka. Server BBC ve svém článku zveřejnil nejnovější objevy, které v budoucnu umožní úspěšnou léčbu v boji s tímto problémem, jímž trpí velká část dnešní populace.

Podle vědců je tento specifický tvar páteře způsoben deformací meziobratlového disku. K ní začalo docházet ve chvíli, kdy se lidský druh začal stavět na dvě nohy a využívat vzpřímenou chůzi.

Studie zveřejněná v časopise BMC Evolutionary Biology, na jejímž vzniku se podíleli skotští, kanadští a islandští vědci, analyzovala obratle šimpanzů, orangutanů a pravěkých lidských koster, v nichž hledali vztah mezi tvarem páteřní kosti a vzpřímeným pohybem.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.