Vyfotit se s bernardýny pod švýcarským Matterhornem už nebude možné.
Foto: Shutterstock
Švýcarsko přišlo o jedno ze svých turistických lákadel, pod horou Matterhorn už se turisté nebudou fotit s bernardýny. Podle ochránců zvířat firmy, které focení nabízely, nezacházely se psy dobře. V budoucnu by se turisté mohli fotit například s alpským rohem.

Švýcarsko se vzdává jednoho ze svých lákadel pro turisty: focení se s bernardýny pod horou Matterhorn. Úřady městečka Zermatt vyslyšely kritiku ochránců zvířat, podle nichž se s psími "modely" nezachází dobře, a dohodly se s místními firmami nabízejícími službu, aby tak již nečinily.

Podle místního starosty tak od příští zimy tato atrakce skončí. Ochránci zvířat označují dlouhodobě tento zvyk za nevhodný a tvrdí, že někteří psi držení za tímto účelem žijí v nedůstojných podmínkách.

Focení s bernardýny zařizovaly dvě místní firmy. Podle starosty Zermattu souhlasily s tím, že turistům nabídnou jinou atrakci. Podle informací BBC se nyní jedná o možnosti, že by návštěvníci na fotografiích pózovali s alpským rohem, tedy hudebním nástrojem, který je symbolem tradiční švýcarské hudby. Kromě toho by se mohli turisté od následující zimy fotit s hercem v kostýmu svatého Bernarda.

Švýcarská nezisková organizace, která sleduje chovné stanice bernardýnů ve Švýcarských Alpách, oznámila, že je ochotná pomoci s hledáním nového domova pro psy ze Zermattu, pokud to bude nutné.

Psí huňáči byli vyšlechtěni v oblasti Velkého Svatobernardského průsmyku spojujícího Švýcarsko s Itálií a po celá staletí sloužili jako záchranáři lidí zasypaných lavinou.

Tradičně jsou vyobrazováni se soudkem rumu na krku, ze kterého se zachráněným dával doušek první pomoci.