Jan Školník
Foto: HN – Jan Schejbal
Na Broumovsku řídí prosperující firmu a také rozsáhlou rekonstrukci benediktinského kláštera. Ten se právě teď otevírá návštěvníkům, takže Jan Školník snad bude mít víc času zase i na čtení. Na nočním stolku má právě rozečtenou knihu od Matta Ridleyho Racionální optimista.

Která kniha vám teď leží na nočním stolku a čeká, až se k ní vrátíte?

Na nočním stolku mám rozečtenou knihu od Matta Ridleyho Racionální optimista. Dobrá léčba od značně rozšířené skepse. Střídám to s Pádem titánů Kena Folletta, to je skvělý odpočinek, autora jsem si oblíbil a těším se již nyní na závěrečný díl této trilogie Století.

Ke kterým knížkám se čas od času prostě musíte vrátit?

Nemám jednoho nejoblíbenějšího autora. Častěji jsem četl Kunderovy Směšné lásky nebo třeba knížku Muž, který sázel stromy, již sepsal Jean Giono. Vracím se také, pohybujíc se v broumovském klášteře, k Ranním zamyšlením Prokopa Siostrzonka.

U které knížky jste se naposledy nahlas rozesmál?

Nevím, jestli úplně rozesmál, ale bavil jsem se moc knížkou Žít od čínského autora Jü Chuaa. Ona ta knížka vlastně není veselá, ale některé situace vykresluje tak svérázně, až vlastně vtipně. Velmi mne zaujala v poslední době Atlasova vzpoura od Ayn Randové. Jedná se o románově podaný filozofický názor, se kterým částečně rezonuji, ale hlavně mě inspiroval k dalšímu přemýšlení. A taky trochu povzbudil.

Čtete knihy, jež pojednávají o Broumovsku, které se stalo vaším domovem a zdá se, že i posláním.

Moc rád a jsem rád, že takových knih přibývá. V poslední době třeba Dějepis kláštera břevnovského a broumovského od Jeronýma Růžičky, který vyšel česky poprvé, Příběh suchodolské kapličky nebo úplná novinka, kterou nyní také listuji, a to český překlad unikátního barokního urbáře včetně malovaných map, který vydalo Národní zemědělské muzeum.

Kterou knihu byste si chtěl přečíst? Stále není dost času, ale vy víte, že to prostě jednou musíte stihnout.

Chtěl bych přečíst všechny dobré knihy, ale to už nestihnu určitě. Možná bych ale mohl ještě zvládnout Vojnu a mír.

Se kterým spisovatelem nebo spisovatelkou byste šel rád na večeři? A se kterým byste se nebál strávit desetihodinový let?

Já se vášnivě rád potkávám s lidmi, zvláště když mají co říci. To je u spisovatelů pravděpodobné, takže bych si nevybíral a jedl i letěl s mnoha. Tady už ze mě konkrétní jméno nedostanete. 

jarvis_5538f1a9e4b0cceca36b97e1.jpeg
Repro: HN
jarvis_5538f1a9e4b0cceca36b97e5.jpeg
Repro: HN