Martin Veselovský
Foto: HN – Jan Schejbal
Moderátor Martin Veselovský nemá chuť si číst o práci, kterou dělá. V dětství býval drtič - dvakrát týdně chodil v Kadani do knihovny a četl a mayovky, verneovky i všechno, co se jen dotklo sci-fi. Kdyby měl někdo někdy napsat jeho životní příběh, obrátil by se na Terryho Pratchetta.

Jakou knihu teď máte na nočním stolku?

Na stolku mám metr vysoký sloupec komiksů, oboje Kmeny Vladimira 518, tuším, že dvě knížky od Václava Erbena s kapitánem Exnerem a nově Krvavé finále Jiřího Padevěta. Po jeho Průvodci protektorátní Prahou byla povinnost si jeho pohled na konec války pořídit. A nezklamal… Je strašně přímý a věcný.

Jaký je váš nejoblíbenější spisovatel?

Nejoblíbenějšího asi nemám, ale zmiňovaný Erben mě baví stále, Terry Pratchett to samé, Vladimíra Šlechtu můžu číst dokola, ve vlnách jsem schopen číst Forsytha, i když vím, jak to dopadne. Takových autorů je vlastně spousta.

Co jste četl nejradši v dětství a co teď čtete dětem?

V dětství jsem byl drtič – dvakrát týdně jsem chodil v Kadani do knihovny a četl a četl. A pak jsem půjčil kupu knih domů a pokračoval – mayovky, verneovky, všechno, co se jen dotklo sci-fi. Dcerám čte až na malé výjimky moje žena a dost si čtou už samy. Myslím, že vedle Harryho Pottera je teď hitem čtveřice Doktorů Proktorů od Joa Nesbøho. 

U které knížky jste se naposled nahlas rozesmál?

Asi právě u Doktor Proktor a prdicí prášek :-)

Máte rád knížky, které se vztahují k novinářskému či televiznímu (internetovému) prostředí?

Vlastně takové knihy nečtu, ne snad že bych se jim plánovaně vyhýbal, ale spíš nějak nemám chuť si číst o vlastní práci.

Kterou knížku byste si chtěl přečíst, ale stále se k ní nemůžete dostat?

Mám jeden takový zásek – pod nočním stolkem se válí Krvavé země Timothyho Snydera. Jsem v půlce už asi rok. A nemůžu se hnout dál, protože mám pocit, že každá další jeho stránka popisu toho, co se v minulých desítkách let dělo ve východní Evropě, je tak strašlivá, že nemůžu číst dál. A přitom právě tahle knížka je, mám pocit, pro současnost tak moc důležitá.

Jakého spisovatele byste si vybral, aby napsal váš životní příběh, a s kým byste se nebál žít na pustém ostrově?

Jsem teď ještě stále pod dojmem ze smrti Terryho Pratchetta, takže odpovědí je jeho jméno. V první půlce 90. let byly jeho knížky naprostým zjevením, on sám psal tak zábavným způsobem, jaký se dá jen tiše závidět, a dokázal všude vidět skvělé příběhy. I ve zdánlivě nudných a nezajímavých věcech.