Hlavatky podunajské jsou výborným indikátorem stavu řek.
Foto: foter.com
Jednomu z největších sladkovodních dravců se v Evropě příliš nedaří. K životu potřebuje rychlou čistou vodu a prostor. Ten mu ale ubírají vodní elektrárny. Z Dunaje se tak hlavatka podunajská přesouvá hlavně na Balkán.

"Štíhlý, rychlý, elegantní. Nádherný," říká Ulrich Eichelmann. Možná mluví o sportovním autě. Nebo o hlavatce podunajské, jednom z největších sladkovodních dravců vůbec. Ulrich Eichelmann z mezinárodního sdružení RiverWatch si vybral lososovitého dravce, který v minulosti žil ve vodách Dunaje.

Teď je útočištěm hlavatky Balkán, kde žije v řekách, které pramení v místních horách a pak se stáčejí v údolích mezi Slovinskem a Černou Horou. Hlavatky, latinsky Hucho hucho, mohou dorůst do velikosti, která je srovnatelná s člověkem (běžná velikost je 60–100 cm, maximum pak 180 cm), a žít i třicet let. 

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.