Společnost Ananas Anam vyrábí z ananasové látky boty, kabelky nebo třeba čalounění křesel.
Foto: Shutterstock
Oděvní firmy hledají alternativní zdroje pro výrobu materiálů, používají banány, kokosy či ananasy. Z ananasových listů se vyrábějí tenisky, kabelky nebo čalounění. Budoucností jsou modifikované rostliny fungující jako minitovárny: například místo kořenů poroste z jahodníku krajka.

Na první pohled vypadají jako kterékoliv jiné tenisky. Člověk by v dnešní době jen těžko poznal, že místo syntetických materiálů jsou vyrobeny z ananasu. "Skvělá věc na látce Piñatex je ta, že vzniká jako vedlejší produkt při sklizni ananasů a je vyrobena z vláken listů," popisuje pro The Guardian speciální materiál Jaume Granja člen týmu společnosti Ananas Anam, která vyrábí z ananasové látky boty, kabelky nebo třeba čalounění křesel. 

Piñatex vymyslela Carmen Hijosa, která v devadesátých letech pracovala na Filipínách jako vedoucí v koželužnách. Nelíbila se jí však výroba, a začala proto hledat alternativu k běžné kůži. Našla ji v ananasových listech, které místo dalšího využití hnijí v zemi. Výsledný materiál je silou a jemností srovnatelný s kůží.

"Ananasová" kůže by mohla zaujmout nejenom pro svou etickou výrobu, ale také cenou. Metr látky vyjde na 18 liber, tedy přibližně 670 korun. Cena je až o 40 procent nižší, než kolik se platí za stejnou délku kvalitní kůže. "Na trhu existuje mezera mezi produkty vyrobenými na bázi ropy a přírodní kůží," tvrdí Granja.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.