O výbuchu havajské sopky Kilauea se dochovaly staleté příběhy.
Foto: Shutterstock
Geologové a vulkanologové opatrně přiznávají, že jim při studiu výbuchů sopek, ke kterým došlo v minulosti, mohou pomoci i místní tradiční příběhy. V mytologii zůstávají zachovány vzpomínky na erupce před tisíci lety nebo na to, co samotným výbuchům předcházelo. Mýty o božském původu erupcí vznikly například v USA, kde v roce 1980 vybuchla sopka Mount St. Helens.

Příběh o tom, jak mezi sebou bojovali dva bohové z vulkánů Ono a Nabukelevu na Fidži, dlouho vědce nezajímal. Teprve geologa Patricka Nunna z australské University of the Sunshine Coast napadlo, že by příběh mohl znamenat něco víc – třeba dávnou vzpomínku na místní vulkanické erupce, které věda zatím datovala do doby před 50 tisíc lety, tedy dávno před příchodem prvních lidí na ostrov.

Teprve před dvěma lety se ale na ostrově našly hluboko pod vulkanickým prachem kousky keramiky, tedy doklad o tom, že sopka musela vybuchnout někdy za poslední tři tisíce let, kdy už na ostrově žili lidé. "Vědci se zmýlili, kulturní paměť nelhala," potvrdil Nunn pro stanici BBC.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.