"Nebála bych se na nejdelší cestu vydat s mou českou kamarádkou Edou Kriseovou," říká polská režisérka Agnieszka Hollandová.
Foto: ISIFA - Anna Šolcová
Režisérka Agnieszka Hollandová v dětství několikrát četla Tajnou zahradu. Nakonec ji zfilmovala. Má ráda Michela Houellebecqa. Pod cynismem v jeho románech se podle ní skrývá skutečné zoufalství. Napsání svého životopisu by nikomu kromě sebe nesvěřila.

Jaké knížky máte právě teď na nočním stolku?

Zrovna čtu poslední román Michela Houellebecqa Soumission. Je to pesimistické, existenciální a ironické – jak to bývává u tohoto autora. Political fiction o blízké budoucnosti, kdy volby ve Francii vyhrává islamista a mění zemi v islámský stát. Mám Houellebecqa ráda, pod cynismem se v jeho románech skrývá skutečné zoufalství.

EGO02 knihy Helleubecq Sumission

Ke kterému spisovateli se nejčastěji vracíte?

Nemám jednoho oblíbeného – kromě pár klasiků: Čechov, Kafka, Thomas Mann už méně, ale kdysi jsem jím byla posedlá.

Předpokládám, že v dětství jste byla zapáleným čtenářem. Která kniha vás nejvíc ovlivnila?

Byla období, kdy jsem pobývala často a dlouho v nemocnici, a tak jsem četla tři knihy denně. Pamatuji si hlavně dětskou klasiku, Tajnou zahradu, kterou jsem později zfilmovala, knížky Astrid Lindgrenové, L. M. Montgomeryové, Edith Nesbitové a polsko-židovského geniálního spisovatele a pedagoga Janusze Korczaka. Jeho Král Matěj a Kajtuś kouzelník jsou skvělé knížky. První je takový Shakespeare pro děti a druhý dětský Faust.

EGO02 knihy Frances BurnettTajnA A zahrada

Která knížka vás naposledy překvapila?

Připravuji teď filmovou adaptaci románu polské autorky Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Mezitím napsala Jakubovy knihy, historický román na 900 stránek, který pojednává o židovském mesiáši z 18. století a vůbec o neuvěřitelně zajímavém světě. Dost o dějinách vím, ale byl to pro mě umělecký objev, měla jsem pocit, že když to čtu (a většinou jsem to četla v letadlech), zároveň sním a na cestě objevuji nové krajiny.

EGO02 knihy Olga Tokarczuk SvA AZj vA AZz

Čtete životopisy světových režisérů?

Biografie a deníky kolegů, jejichž práce mne zajímá, čtu. Ale jinak se této literatuře vyhýbám.

Kterého spisovatele byste pověřila vlastní biografií?

Knihu o sobě bych určitě psala sama.

A s kterým spisovatelem byste se nebála strávit desetihodinový let?

Nebála bych se na nejdelší cestu vydat s mou českou kamarádkou Edou Kriseovou, na trochu kratší s její dcerou Magdalenou Platzovou... Určitě bych letěla i s Olgou Tokarczukovou, také Paulem Austerem a zvlášť s jeho ženou Siri Hustvedtovou. Zajímavý a milý je autor detektivek Zygmunt Miłoszewski a taky reportéři Mariusz Szczygieł a Wojciech Tochman. S jinými bych si netroufla, někteří spisovatelé jsou strašní mizantropové.

Kterou knihu jste nedočetla?

To se mi obvykle nestává. Jen někdy knihu odložím, ale pak se k ní vrátím a najednou jsem nadšena. Můj poslední takový objev jsou dva romány polské autorky Magdaleny Tulli.

EGO02 knihy Magdalena Tulli Wloskie szpilki