Malíř Vladimír Houdek nyní vystavuje v pražské Polansky Gallery.
Foto: Polansky Gallery - Dušan Šimánek
Sběratelé by měli zpozornět. Mladý malíř Vladimír Houdek, který vtrhl na scénu před pouhými sedmi lety, vytrvale stoupá vzhůru. "Mám štěstí, že občas něco prodám," řekl krátce poté, co v roce 2012 převzal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Od té doby ho do své kolekce zařadila německá sbírka Schnetkamp či Nadace Leinemann z Berlína a Hamburku.

Kdybychom hledali prototyp mladého českého umělce na vzestupu, nenajdeme lepší příklad než malíře Vladimíra Houdka (1984). Když byl loni poprvé zveřejněn J&T Banka Art Index, přehled stovky nejúspěšnějších umělců narozených po roce 1950, byl Houdek na posledním místě. Za rok se podle nejnovějšího vydání posunul o pětadvacet příček.

Index podle J&T chce být pomůckou pro sběratele. Vychází z poznání, že se hodnota umění nedá objektivně změřit, dá se ale vyhodnotit, jak se vyvíjí umělcova kariéra – podle toho, jak a kde vystavuje, kdo ho zastupuje. Kritérií je víc, výše prodejních cen, kterými se řídí obvyklé žebříčky úspěšnosti na trhu s uměním, mezi ně ale nepatří.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.