Oldřich Uttendorfský
Foto: David Turecký
Když byl malý, rodiče ho vyslali z Indonésie na katolické gymnázium do Nizozemska. Později se stal uznávaným lékařem, začal sbírat umění, cestovat a po Listopadu přijal v Nizozemsku post českého honorárního konzula. Nakonec se ale rozhodl nadobro vrátit do země, kde celý život nemohl žít.

Projít dveřmi bytu Oldřicha Uttendorfského znamená ocitnout se v jiném, lepším světě. Otevřít přijde džentlmen v pumpkách. Kolem krku má uvázaného hedvábného motýlka a z vesty mu vykukuje řetízek kapesních hodinek.

Z reproduktorů hraje houslová symfonie a pan doktor pobíhá z jedné místnosti do druhé. Tu ukazuje na vycpanou šelmičku ve skleněné vitrínce, které z legrace přidělal motorovou vrtulku. Tady vytáhne knihu o renesančních kabinetech kuriozit. A tamhle upozorňuje na půlmetrové vejce vyhynulého pštrosa nebo starožitnou vycházkovou hůl s vyřezávanou opičkou, která umí vyplazovat jazyk. Pak se usadí do oblíbeného křesla, vedle něhož poslušně sedí vycpaný gepard s červenou stuhou místo obojku.

Stůl v obývacím pokoji je plně obložený uměleckými plastikami a sběratelskými kuriozitami: jsou na něm svícny, které mají místo stojanu rohy antilopy, několik zvířecích lebek, domorodé masky i bronzový buddha. U okna stojí preparát želvího krunýře a staroegyptská hliněná tabulka a jako podstavce lamp tu slouží řecké amfory.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.