Hindští poutníci se do Váránasí přicházejí vykoupat ve vodách posvátné Gangy s vírou, že je tento rituál zbaví hříchů.
Foto: Foter/Lyle Vincent/Flickr
"Váránasí je starší než historie, starší než tradice, starší dokonce než legendy a ještě dvakrát tak staré jako to všechno dohromady." Slova amerického spisovatele Marka Twaina snad nejlépe vystihují centrum severoindického státu Uttarpradéš. Lidé zde žili už před zhruba 5000 lety, což z Váránasí dělá jedno z nejdéle trvale osídlených měst na světě.

Okolo šesté ráno začíná v indickém Váránasí svítat. Jako první se na řece objevují místní rybáři, ale i zbytek města se probouzí velmi rychle. Břeh Gangy je brzy plný lidí.

Svítání je prý pro Indy tou nejšťastnější částí dne a nikdo si ji nechce nechat ujít. A není prý nic lepšího než se ráno vykoupat v nejposvátnější řece světa. Řeka Ganga patří v Indii mezi védská božstva, a tak koupel v ní nepřináší lidem jen očistu těla, ale i duše.

Nikomu při koupeli nevadí, že Ganga zároveň patří mezi pět nejvíce znečištěných řek světa a stonásobně překračuje indický vládní limit. Její znečištění neohrožuje jen lidi, kteří se v ní koupou, ale především více než sto čtyřicet druhů ryb, mezi kterými jsou – nebo spíše byli – i říční delfíni, které teď v blízkosti Váránasí opravdu nespatříte.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.