Když maškary dostanou od starosty povolenou obchůzku, vyrazí v průvodu po vesnici.
Foto: Jan Škvára
Svátky bláznů. I tak se někdy říkalo masopustu, jinak též karnevalu, šibřinkám, fašanku či ostatku. V každém případě a v každém koutu zeměkoule jde o slavnost, která předchází období půstu. Sice už dnes zpravidla netrvá tři dny a nekončí v úterý s příchodem půlnoci, i tak si ale můžete užít jídla, pití a nevázaného veselí.

Na konci už táhneme vůz hodně ztěžka," přiznává jítravský laufr. Zdejší masopustní průvod vede několikátým rokem, má na co vzpomínat: "Jednou se sajtna žebřiňáku utrhla. Muzikanti spadli do příkopu. A harmonikář pořád hrál a hrál..."

Masopust v severočeské vsi Jítrava nemá moc dlouhou tradici. Tedy tu, na kterou by šlo navázat. Možná v době, kdy se to tu jmenovalo německy Pankratz, průvod masek chodil.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.