Nejznámější skotské golfové hřiště Old Course v St. Andrews
Foto: visitandrews.com
Ve Skotsku najdete zelená vřesoviště, krásná jezera, monumentální hrady. Miliony turistů sem však každoročně láká i golf a whisky. Vypravte se s námi do St. Andrews, městečka v kraji Fife, kde je možné obě tyto vášně spojit.

Golfová hřiště jsou roztroušená po celém světě, pokud se ale milovníci této hry chtějí podívat do míst, kde vznikla, musejí vyrazit do Skotska. Právě na pobřeží východního Lothianu, ve městech oblasti Fife a na jihozápadním pobřeží okolí Prestwicku začal údajně před 600 lety jeden z pastevců "odpalovat" kameny zahnutým klackem a strefovat se do myších děr. 

Dnes je ve Skotsku zhruba 550 golfových hřišť, jedny z nejznámějších leží v univerzitním městečku St. Andrews a okolí. Právě tady byl roku 1754 založen první golfový klub - Royal and Ancient Club - na světě. Dnes je z něj mezinárodní instituce, která společně s americkou asociací dělá pravidelnou revizi pravidel tohoto sportu.

Skotsko - země golfu a whisky

V St. Andrews funguje celkem sedm hřišť a překvapivě není pro cizince příliš složité si na některém z nich zahrát. Dokonce ani na tom nejslavnějším - Old Course.

Let z pražského Letiště Václava Havla do Edinburghu trvá zhruba čtyři a půl hodiny, což je daň za mezipřistání v Bruselu. A vyjde v průměru na pět tisíc korun. Z Edinburghu pak musíte do cíle vypůjčeným autem nebo některou z pravidelných autobusových linek. Obě varianty vám zaberou asi půldruhé hodiny.

Za golfem do St. Andrews

Míst, kde se v univerzitním městečku ubytovat, je rovněž bezpočet. Od luxusních resortů přímo u golfových hřišť, mezi něž patří například Old Course Golf Resort and Spa či Fairmont St. Andrews, kde noc stojí od 5 do 10 tisíc korun za osobu, po menší hostince typu The New Inn a Ardgowan, kde se dá dobře vyspat už za 2 tisíce korun. Samozřejmě vždy záleží na období a délce pobytu.

Odpal na Old Course

Hlavním lákadlem malého městečka, kde svůj studentský čas trávil i princ William, jsou golfová hřiště. Získat tzv. tee time ani na tom nejproslulejším Old Course není nijak složité. Jen je potřeba vyhnout se srpnu, září a víkendům, kdy je často plno. Muži musejí mít minimální handicap 24, ženy 36.

Ceny se pohybují podle sezony - teď na hřiště můžete za 80 liber,  v hlavní sezoně za 170 liber. Pokud vám stačí nejslavnější hřiště jen obdivovat očima, ale klidně si zahrajete jinde, věřte, že najdete několik levnějších variant.

Golfová hřiště v okolí St. Andrews

Kousek od slavné osmnácté jamky na Old Course sice stojí Britské muzeum golfu, z programu jej však můžete prozatím vyškrtnout. Až do letošního června je totiž kvůli rekonstrukci uzavřeno. Podívat se naopak můžete do nejstaršího golfového obchodu na světě Tim Morris, kde se hole a míčky vyráběly už v roce 1848.

Nové palírny

whiskyGolf není jedinou variantou, jak si St. Andrews užít. Když skončíte na hřišti a nechce se vám procházet univerzitu ani památky, je čas na whisky.

Jedna ze značek skotského národního nápoje je se jménem města dokonce spojena - Old St. Andrews. Plní se do lahví ve tvaru golfového míčku a svou největší popularitu zažila v osmdesátých letech, kdy s ní byl na golfovém hřišti často vidět manžel tehdejší britské premiérky Margaret Thatcherové. V St. Andrews ani v okolí se ale nevyrábí. V některém ze zdejších pubů ji však určitě ochutnáte.

Nejbližší zdejší palírnou je pravděpodobně pivovar a lihovar Eden Mill Distillery, který začal vařit pivo v roce 2012 a zároveň má licenci na výrobu tří druhů singl malt whisky. První doušky jednoleté i dvouleté lihoviny už znalci ochutnali.

"Z každého druhu chceme produkovat jen 320 lahví ročně," tvrdí výrobci a zároveň zvou na prohlídku.

Další novou palírnou v okolí je Kingsbarns Distillery zhruba šest kilometrů od St. Andrews. Lihovar, který byl otevřen teprve loni v prosinci, si na svou první Singl Malt Whisky ještě tři roky počká.

Výprava do Glenfiddichu

Podívat se na to, jak se pravá skotská whisky vyrábí, zkusit, zda v ní zachytíte vůni kravských rohů a dřevěných sudů, už ale můžete i teď. Za dvacetilibrové vstupné nebude chybět ani potřebná degustace.

five

Výroba singl malt whisky v rekonstruované palírně.   Foto: likérka

Dáváte-li přednost osvědčené značce a chcete-li se vypravit na prohlídku už osvědčeného lihovaru, podívejte se společně s námi do Glenfiddichu, kde vás výrobou single malt whisky provedou krok za krokem.

Osmačtyřicet hodin po skotských golfových hřištích uteče rychle. Pro vás, kteří máte rádi přírodu, starobylá města či rybaření, nabídneme zajímavou výpravu zase příště.