Turisté se ve Francii vyhýbají atraktivním památkám, patrně z obav z terorismu.
Foto: AP
Zhruba deset a půl tisíce policistů a vojáků dohlíží po teroristických útocích v Paříži na život ve francouzských městech. I přesto se část turistů raději atraktivním a vyhledávaným památkám vyhýbá. Před největší atrakcí - Eiffelovou věží - i v muzeu Louvre bylo podle agentury AP poloprázdno.

Nad poloprázdnou Eiffelovou věží se rozprostírá šedé nebe. Od nedávných teroristických útoků, které si vyžádaly 17 obětí a život všech tří útočníků, počet návštěvníků pod nejfrekventovanější pařížskou památkou podle agentury AP prořídl a odkryl nudný beton obřího náměstí.

Jen hrstka turistů si tu o víkendu pořizovala fotografie a jeden nebo dva si nechali nakreslit portrét od pouličních umělců. Dlouhé fronty, které se běžně klikatí kolem gargantuovských sloupů Eiffelovy věže, dosahovaly jen zlomku své obvyklé délky.

"Od útoků je tu neuvěřitelný klid. Skoro nikdo tu není," říká na druhé straně ulice prodavač sendvičů Kamel Bougrab.

Oficiální představitelé úřadů pro turistický ruch nemohou vyčíslit počet návštěvníků, ale podle reportérů agentury AP, kteří navštívili hlavní památky a mluvili s prodavači, počet turistů rozhodně klesl.

Britský student Eric Dale, který přijel do Paříže na školní výlet, řekl, že jedné z jeho spolužaček cestu zakázali rodiče, kteří se báli o její bezpečnost. "Moji rodiče byli taky nervózní, ale nakonec nechali rozhodnutí na mně," dodal.

eiffelZ turistů, kteří se do Paříže vypravili, uklidňuje zvýšená přítomnost bezpečnostních sil. Po celé zemi bylo rozmístěno 10 500 vojáků, z toho šest tisíc jen v oblasti Paříže. Tato bezpečnostní operace je největší na francouzské půdě v nedávné historii.

Dvaadvacetiletá Lucinda Bayová z Austrálie přijela do francouzského hlavního města se svou sestrou, přestože měly nejprve obavy. "Jsem trochu nervózní, ale myslím si, že tohle se může stát kdekoli. Nechtěly jsme se nechat odradit od návštěvy tohoto nádherného města," řekla.

Louvre bez školních výprav

Také v Louvru jsou fronty kratší. "Pro mě je to dobré, protože nemusím čekat moc dlouho," řekl Guatemalec Eric Velásquez před slavnou Monou Lisou Leonarda da Vinciho. "Myslím, že by se turisté neměli bát sem jet. Sledoval jsem reakci francouzské vlády, byla velmi rychlá a velmi dobrá. Cítím se bezpečně," dodal.

Muzeum Louvre uvedlo, že francouzské ministerstvo školství zrušilo všechny školní výlety do oblasti Paříže včetně návštěv muzeí. Jako důvod uvádí vyhlášený "poplach kvůli útoku" z minulého týdne. Do Louvru běžně přijíždí několik set školáků denně a jejich nepřítomnost také přispěla ke kratším frontám. Ovšem leden je obvykle obdobím nižší návštěvnosti, uvádějí oficiální činitelé.

eiffel2Součástí opatření přijatých po teroristických útocích bylo také zvýšení policejní přítomnosti kolem letišť, židovských škol a redakcí sdělovacích prostředků.

Cílem těchto posílených hlídek je  podle poradce pařížského guvernéra plukovníka Benoita Brulona nejen zajistit riziková místa, ale také uklidnit veřejnost.