V hlučné samotě pražské hospody U Zlatého tygra. (Šedesátá léta)
Foto: Miloň Novotný
Původně měla být nejznámější česká pivnice, kde rád sedával například spisovatel Bohumil Hrabal, popsána pouze v jedné kapitole. Nakonec z ní vznikla samostatná knížka. Druhý díl série chce autor věnovat Modré štice.

Publikace Kde pijí múzy, pojednávající o pražské pivnici U Zlatého tygra, je prvním dílem uvažované série zaměřené nejen na slavné osobnosti, které chodily do vyhlášených restaurací. Její autor, publicista a rozhlasový moderátor Lukáš Berný se v ní zabývá i majiteli a výčepními.

Do knihy sesbíral řadu dosud nezveřejněných a neznámých dokumentů z archivů, ale i soukromé kroniky vyhlášené pivnice.

muzy"Píšeme nejen o velikánech českého umění, ale o kultuře na obou stranách výčepního pultu, o poctivém hostinském řemesle, o mnoha mužích, řekněme prostých, jejichž jména jsou dnes většinou zapomenuta, ale kteří měli svůj podíl na tom, že ona místa k české kultuře patří, kteří tradici spoluvytvářeli," uvedl Berný.

Pivnice U Zlatého tygra oslavila 150 let své existence. Inspiraci zde hledali u vyhlášeného plzeňského piva mnozí umělci. K Tygrovi pozval Václav Havel na pivo i amerického prezidenta Billa Clintona. "K pivnici se váže několik významných symbolů: jednak býval Tygr domovským lokálem Bohumila Hrabala, jehož nedožité sté narozeniny jsme si loni připomenuli. Ale dávno předtím také, ještě jako jedna z pražských kaváren, útočištěm Josefa Kajetána Tyla, autora slov české hymny," podotkl Berný. 

Kde pijí múzy je první knihou v připravované ediční řadě s podtitulem Za kumštem po lokálech nakladatelství Sanch, která mapuje význam pražských kaváren, salonů a pivnic pro českou kulturu. Druhý díl série by měl nabídnout dějiny hospody Modrá štika.

"Původně měla být knížka o pěti, šesti pražských hospodách a první kapitola o nejstarší, ale dnes už neexistující hospodě Modrá štika, na rohu Karlovy a Liliové ulice. Druhá kapitola měla být o Zlatém tygrovi, ale ukázalo se že je toho tolik, že z kapitoly o Tygrovi vznikla samostatná knížka," uvedl Berný.