Marihuana, ilustrační foto
Foto: Shutterstock
Zhruba 1400 lidí má podle testu společnosti Sananim kvůli kouření marihuany problémy, které už těžko zvládá. Pomoci jim může nový program, který funguje přes internet. Zahraniční zkušenosti ukazují, že léčba on-line u motivovaných lidí funguje až v 80 procentech.

Lidé, kteří mají problém se závislostí na marihuaně a chtějí ho zvládnout, se mohou začít léčit on-line. Pomoci jim má projekt Skončím s hulením, který zahájila organizace Sananim. Zhruba dvouměsíční internetovou terapii vedou na chatu odborníci, kteří poradí, jak závislost na konopí zvládnout, nebo jak jí předcházet.

Do projektu, který v zahraničí podle vedení Sananimu úspěšně funguje, může být v první fázi zapojeno 10 až 15 klientů.

"U lidí, kteří program dokončí, je úspěšnost velmi vysoká. Dosahuje asi 80 procent," uvedl výkonný ředitel organizace Jiří Richter. Důvodem je fakt, že tito lidé mají velkou motivaci a odhodlání se svou závislostí skončit, nebo ji omezit. "Projít celým tím systémem není jednoduché, musí projevit značnou dávku sebekázně," konstatoval Richter.

Podle něj náklady na on-line léčbu jednoho klienta odpovídají asi desetině výdajů na léčbu v terapeutické komunitě či pětině výdajů na ambulantní služby. Pohybovat se budou zhruba kolem 10 000 korun. Zatím má ale společnost finance na dva měsíce, další prostředky hledá.

Test prozradí, co dál

Uživatelé si nejprve udělají na webu test s 16 otázkami. Podle výsledků dostanou doporučení k dalšímu postupu či k případné on-line léčbě. Do ní se pak mohou zaregistrovat. "Člověk má podporu terapeuta, systém mu umožňuje psát si deník a postupně zjišovat, co ho vede k tomu, že nedokáže odolat marihuaně, a naopak, co mu pomáhá vzdorovat," doplnil Richter.

Autoři při tvorbě internetového léčebného projektu vycházeli ze zahraničních zkušeností. Podle Richtera v Evropě nyní existuje asi šest podobných programů. Organizace Sananim ověřovala, zda by o takovou službu byl zájem i v Česku.

Za rok a půl si zkušební test udělalo téměř 11 000 lidí. Na celkem 23 procent z nich nemělo kouření "trávy" žádné dopady. U zhruba 64 procent pravidelných kuřáků marihuany se objevily potíže, ale ne zásadní. "Větší problém mělo 13 procent osob, tedy celkem 1402 lidí," upřesnil Josef Šedivý z Drogového informačního centra Sananim.

Podle expertů organizace je internetové prostředí pro kuřáky vhodnější než obvyklé služby. "Uživatelé marihuany nemají touhu navštěvovat ,zařízení pro feáky‘. Virtuální prostor je anonymnější," podotkl Šedivý.

Konopné látky patří v Česku k nejčastěji užívaným nelegálním drogám. Podle výroční zprávy o užívání drog za loňský rok se jich v zemi ročně spotřebuje kolem 21,4 tuny. V životě je vyzkoušela zhruba čtvrtina lidí - víc muži než ženy. V posledním roce marihuanu užila skoro desetina dospělých.

Zkušenost s drogou má podle školních studií i čtvrtina až třetina patnáctiletých. Mladí Češi a Češky tak patří v Evropě k rekordmanům v užívání, ve srovnání s evropskými vrstevníky také víc podceňují rizika. V posledních letech se situace mírně zlepšuje.

Nadměrné užívání konopí může vést ke ztrátě kontroly a soustředění, nespavosti, poklesu výkonu i depresím.