Archivní snímek zesnulého zpěváka Joa Cockera z vystoupení v Brně.
Foto: Igor Šefr, ČTK
V pondělí 22. prosince zemřel zpěvák Joe Cocker, podlehl rakovině plic. Legendární zpěvák několikrát vystupoval i v Česku, zemřel ve věku sedmdesáti let. Vrcholem zpěvákovy kariéry byla sedmdesátá léta, poslední desku vydal předloni.

Ve věku sedmdesáti let zemřel populární anglický zpěvák Joe Cocker, známý svým chraplavým hlasem. Několikrát vystupoval i v České republice. Oznámila to v pondělí britská televizní stanice BBC s odvoláním na Cockerova agenta Barrieho Marshalla. Zpěvák podle něj podlehl rakovině plic.

Cocker byl specialistou na rockové balady, proslavil se coververzemi, z nichž některé jsou daleko známější než verze původních interpretů. Prorazil v roce 1968 se skladbou dvojice Lennon - McCartney With a Little Help From My Friends.

"Byl prostě jedinečný," uvedl Cockerův agent Barrie Marshall. "Zaplnit tu prázdnotu, kterou zanechal v našich srdcích, bude nemožné," dodal. Bubeník Beatles Ringo Starr na komunitní síti Twitter uvedl: "Na shledanou a Bůh žehnej Joeovi Cockerovi."

"Byl to jeden z nejskromnějších lidí, které jsem kdy potkal," reagoval zase Edgar Berger z hudební společnosti Sony Music Entertainment International. Jeho hlas "navždy zůstane v našich vzpomínkách", dodal. 

První vrchol popularity zažil v roce 1969 po vystoupení na Woodstocku. Poté prožil divoké období, kdy holdoval alkoholu i drogám. Ze závislosti na nich se rodák ze Sheffieldu po letech přece jen vymanil.

Držitel cen Grammy, Zlatý glóbus i Řádu britského impéria se několikrát dokázal na špičku vrátit ze zapomnění, například v roce 1994, kdy vydal album Have a Little Faith. Poslední deskou umělce, který se označoval za klasického bluesového zpěváka, bylo předloňské album Fire It Up.

 

Joe Cocker se narodil 20. května 1944 jako John Robert Cocker v Sheffieldu. Začínal jako bubeník v kapele The Cavaliers a na sklonku 60. let vystupoval s kapelou The Grease Band.

Poslední deska Fire It Up z roku 2012 obsahuje klasické soulové písně, balady i energické skladby. Celkem vydal dvaadvacet studiových desek, téměř dvacítku kompilací a tucet koncertních alb.

Cocker několikrát koncertoval v České republice, naposledy loni v květnu v pražské O2 areně. Předtím vystoupil v Praze v listopadu 2010, kdy prezentoval svou desku Hard Knocks; týž rok v červnu koncertoval i v Brně, kam se tehdy vrátil po deseti letech. V prosinci 2007 téměř zaplnil Sazka Arenu v Praze a ve stejném roce se představil i ostravskému publiku. Poprvé v ČR vystoupil v červnu 1998 v Ostravě.