Stavba Harpa v Reykjavíku se stala laureátem Ceny Miese van der Rohe v roce 2013.
Foto: Wikimedia Commons - Sarah Ackerman, (CC-by 2.0)
Koncertní síň Harpa v Reykjavíku, budova hudební akademie v Madridu a další desítky staveb představuje nadace Miese van der Rohe v pražském Veletržním paláci. Putovní výstava staveb, které v předcházejících letech získaly cenu pojmenovanou po slavném architektovi, návštěvníky seznamuje i s odůvodněním poroty. Cena Miese van der Rohe si letos připomíná 25. výročí od svého vzniku.

Snímky evropských staveb, které byly v uplynulém čtvrtstoletí oceněny v rámci Ceny Miese van der Rohe, vystavuje od čtvrtka Veletržní palác v Praze. Prestižní cena pojmenovaná pro slavném modernistickém architektovi se koná každé dva roky. Počátkem tohoto týdne porota oznámila 420 nominací na cenu, jež se bude udílet příští rok.

Je v ní i 11 českých staveb, deset jich nominovali tuzemští odborníci, jeden projekt - stavbu studia Pelčák a partner architekti - přihlásil zahraniční expert.

reklama

"Jedná se o archeologickou základnu v Mikulčicích, která vyniká záměrným respektem ke krajině, do níž je zasazena. Stavba je umístěna na písečné duně, která byla osídlena jako předpolí velkomoravského sídla již v 9. století," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

vrchlabiMezi českými nominacemi mají po dvou ateliér Josefa Pleskota a Hájek architekti - jejich Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí je jedinou stavbou, na níž se nezávisle na sobě shodli všichni nominující.

Ateliér Hájek architekti má ve hře ještě rodinný dům Chameleon v Lipencích, Pleskotův ateliér Svět techniky v Ostravě a vilu v Procházkově ulici v Podolí.

Čtvrtstoletí existence

Putovní výstavu oceněných děl vždy pořádá nadace Miese van der Rohe v Barceloně. Výstava seznamuje návštěvníky i s historií ceny a s jednáním poroty včetně odůvodnění výsledků.

V letošním roce, kdy cena slaví 25 let existence, je putovní výstava vítězů a finalistů doplněna o prezentaci všech dosavadních laureátů ceny a nositelů zvláštního uznání pro začínajícího architekta.

Laureátem ceny v roce 2013 se stala budova koncertní síně a konferenčního centra Harpa v Reykjavíku, která je společným dílem mezinárodního týmu autorů. Zvláštní cenu pro začínající architekty získali María Langaritaová a Víctor Navarro (Langarita-Navarro Arquitectos ) za budovu hudební akademie v Madridu.

Evropská cena za současnou architekturu zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jednoho z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena není omezena co do měřítka či programu stavby.