Lavina, ilustrační foto
Foto: Wikimedia Commons - Scientif38 (CC BY-SA 3.0)
Laviny, vichřice, led, tma i vlastní hloupost - to vše v zimě ohrožuje návštěvníky hor. Nejvíc o tom vědí ti, kdo nakonec bojují o jejich životy: záchranáři z horské služby. Občas se stanou i zázraky.

Těžko uvěřitelný je příběh muže, který byl vyproštěn z laviny po více než dvaceti hodinách a kromě šoku mu nebylo vůbec nic. Odehrál se v době, kdy metodika lavinového záchranářství byla ještě v plenkách a horská služba neměla lavinové psy.

Poslední únorový den roku 1952 lavina zavalila nedaleko Slezského domu ve Vysokých Tatrách (na snímku níže) muže a ženu. Lyžovali na svahu Večný dážď, a i když se snažili před lavinou ujet, nepovedlo se jim to. Masa sněhu se nad nimi zavřela přibližně ve tři hodiny odpoledne.

A byla to pořádná lavina, plocha laviniště byla odhadnuta na 200 × 200 metrů, hloubka sněhu byla místy až osm metrů, objem sesunutého sněhu činil asi 80 000 metrů krychlových.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.