Luční bouda - ilustrační foto
Foto: lucnibouda.cz
V Památníku obětem hor v bývalé kapličce v Modrém Sedle v Krkonoších jsou zapsána jména desítek osob, které tu přišly o život. Zima, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, zuří vánice, v níž je těžké se orientovat a sněhové laviny smetou všechno, co jim přijde do cesty, je pro Horskou službu nejhorším obdobím v roce. I tady však díky záchranářům existuje naděje, že nakonec všechno dobře skončí. Jako na Studniční hoře v lednu 1947.

Příběh, který se odehrál jedné mrazivé zimní noci roku 1947, převyprávěl ve své knize Příběhy mužů a hor spisovatel Čestmír Kubík. Začíná ve chvíli, kdy na stanici horské služby v Peci pod Sněžkou zvoní telefon. Volají z Luční boudy, že postrádají dívku a dva muže, kteří se ztratili cestou ze Studniční hory.

Celý den tam účastníci jakéhosi kurzu cvičili a při návratu v husté mlze se trochu zdrželi. Na Luční nedorazili a předpokládá se, že přejeli odbočku k boudě a sjeli někam k Obřímu dolu.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.