Do Nepálu míří každým rokem více turistů, utrácejí tam ale čím dál tím méně peněz.
Foto: Lukáš Tofan
Nepál žije z velehorské turistiky. V roce 2012 přijelo do země přes 803 tisíc turistů, před deseti lety přitom Nepál uvítal 275 tisíc turistů. Nejoblíbenější je okruh kolem Annapurny, na němž během nečekané sněhové bouře zemřely v říjnu více než čtyři desítky lidí.

Češi mají s sebou vždycky maso. Máte taky maso? To jsou věty, se kterými se člověk z Česka na cestách v Nepálu setká často. Jako základní vybavení se tak kromě klasické výbavy do hor dá doporučit i "štangle salámu".

Hlavní turistická sezona v zemi, kde je osm z deseti nejvyšších hor světa, právě začala. Tehdy ovšem nikdo neočekával, jak dramatická pro desítky turistů i zdejších obyvatel bude.

Říjen a listopad jsou totiž měsíce, během kterých je většinou příjemné počasí, čistá obloha bez mraků, a bělostné horské masivy Himálaje se tak ukazují v celé své kráse.

"Sezona se rychle blíží. Malujeme pokoje v hotelu, uklízíme, upravujeme cesty a chystáme se na turisty z celého světa," vysvětloval na konci září Pramod Gajurel, majitel hotelu Encounter Nepal v Káthmándú, shon ve svém podniku.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.