Karpacz
Foto: Profimedia
Hrázděný kostel v Jaworu je na seznamu UNESCO a největší svého druhu v Evropě. Krajinu oživuje množství rybníků a hospůdek. V lázních Cieplice mají prameny teplotu 87 stupňů Celsia.

Na západě určuje hranice Dolního Slezska řeka Nisa, na jihu Jizerské hory a Krkonoše. Obě hranice jsou zároveň státní a nejsou příliš staré. A jsou příčinou dnešního složení zdejšího obyvatelstva.

Před rokem 1945 tu žili především slezští Němci, ti ale byli po válce odsunuti za řeku Nisu, která se stala novou hranicí. Řeka tehdy nerozdělila jenom země, ale také mnohá města. A tak na jejích březích dodnes leží polsko-německá dvojměstí jako Zgorzelec/Görlitz.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.