Halenka Rayo z kolekce Manga
Foto: mango
Nová blůzka je poseta vzorečkem, který připomíná blesk nacistických jednotek SS. Podle řetězce patří halenka do kolekce inspirované drobnými motivy. Mango se za možnou asociaci omluvilo, oděv však z prodeje nestáhlo.

Nová blůzka španělského módního řetězce Mango měla bouřlivý start. Sotva se bílá halenka se vzorečkem připomínajícím blesk nacistických jednotek SS z druhé světové války objevila v obchodech, snesla se na výrobce vlna kritiky za podporu fašismu. Řetězec Mango zareagoval na ostrou kritiku rychle a omluvil se. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server The Times.

Například Robert Fietzke na Twitteru napsal: "Chcete být nacisticky šik v 21. století? Pak by se vám tahle blůzka od Manga mohla líbit." A další uživatel Twitteru označil halenku za součást "kolekce Evy Braunové" v odvolávce na partnerku Adolfa Hitlera.

reklama

Mango se za možnou asociaci mezi halenkou a nacistickými jednotkami SS omluvilo. "Halenka Rayo patří do kolekce inspirované drobnými motivy a v této řadě jsou například modely se srdíčky či hvězdičkami," uvedla firma v prohlášení.

"Mango lituje nešťastné asociace spojené s tímto vzorkem," dodala společnost, která nicméně halenku z prodeje nestáhla.

Ve světě odívání přitom nejde o první podobnou kontroverzi. V srpnu se další španělský řetězec Zara omluvil za dětské pruhované tričko s údajně šerifskou hvězdou, která se ale podobala žluté židovské hvězdě, kterou museli na příkaz nacistů nosit Židé.

Zara kolekci stáhla; ke stejnému kroku přistoupila i v roce 2007, kdy se na jedné řadě jejích kabelek objevila svastika.