Loňské instalace na Pražském orloji a kostele sv. Ludmily.
Foto: HN – Branislav Račko
Signal festival nabídne čtyři videomappingy a 20 světelných instalací. Potrvá od čtvrtka do neděle od 19 do 24 hodin. Loni si projekce prohlédlo čtvrt milionu návštěvníků.

Noční Prahu v příštích čtyřech dnech rozsvítí festival světla Signal, který se do města vrací po roce. Světelná umělecká díla budou v ulicích, na náměstích, v parcích, na mostech či přímo na Vltavě. Na návštěvníky čekají čtyři videomappingy, 20 světelných instalací i další doprovodný program. Festival je zdarma a potrvá do neděle.

Festival zahájí na Staroměstském náměstí ve čtvrtek v 19:00 videomapping na palác Kinských, který připravuje maďarská skupina MaxIn10sity.

"Relativně nové uskupení už má zkušenost s největším videomappingem na světě, kdy ho v Rumunsku připravil pro Ceaucescův palác, jednu z největších staveb na světě," poznamenal ředitel festivalu Martin Pošta.

Videomapping se stejně jako loni uskuteční na vinohradský kostel sv. Ludmily, tentokrát projekt nazvaný Evoluce připravila španělská skupina Onion Lab. Místem, kde se videomapping konal i loni, je Michnův palác, letos pro něj 3D videomapping připravilo turecké sdružení Nerdworking.

Jedním z nových míst festivalu je Městská knihovna, kterou světlem ozvláštní australští Electric Canvas, kteří svými projekty rozsvítili třeba budovu opery v Sydney. Videomappingy se budou opakovat každých 15 minut vždy mezi 19:00 a 24:00.

"Videomappoingy doplňují dvě desítky světelných instalací, deset z nich je ve světové premiéře, tedy vznikly přímo pro Signal," uvedl za organizátory Pavel Sedlák. Pět instalací z nich je interaktivních. Jednu instalaci vytvořil samotný tým festivalu jako poděkování spolupracovníkům a partnerům. Jmenuje se Duo a tvoří ji dva světelné paprsky mířící z Hradčanského náměstí přímo do nebe.

Zájem zahraničních umělců

"Oproti loňsku, který nás překvapil návštěvností, letos očekáváme, že bude ještě vyšší, že by mohlo přijít až 350 000 lidí, loni to bylo čtvrt milionu," řekl Pošta.

Pořadatele překvapil ve druhém ročníku i velký zájem umělců, do prvního se jich přihlásilo 60, na výzvu ve druhém ročníku se ozvalo 450 autorů. "První ročník primárně hostil české umělce, letos ten poměr měníme, je to téměř půl na půl. Nejen že vybíráme hotová díla, ale vytváříme i platformu pro vznik nových děl, " doplnil Sedlák.

Na každém z festivalových míst bude k dispozici průvodce s mapkou se všemi instalacemi. Kromě náhodného putování mezi nimi pořadatelé doporučují tři tematické trasy - herní, která zahrnuje ty nejhravější projekty, říční, která diváky zavede především k projektům podél Vltavy, a trasu rodinnou.

Světelné instalace si lze také prohlédnout z lodičky, na kterou se nastupuje na staroměstské straně Karlova mostu.

Světelná show

 

Nenechte si ujít


Signal Raw Art Wrestling

Hořejší nábřeží
17. - 19. 10. 20 - 24 hodin

Kýbly barvy a čtyři ilustrátoři z pražské scény. 120 minut dlouhý souboj na téma „signál”. Výsledné obrazy ožívají UV světlem a budou po skončení festivalu vydraženy pro charitativní účely.

Velké spektrum

Ovocný trh
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin

Světelná instalace Richarda Loskota je inspirována duhou - jejím spektrálním efektem. Využívá pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozkládají bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stávají součástí spektra.

Out of Place

Městská knihovna, Mariánské náměstí
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin (vždy po 15 minutách)

Out of Place je site-specific projekce, která rozehrává skryté příběhy knihovny. Australští autoři The Electric Canvas jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům.


Crystallation

Rudolfinum, nám. Jana Palacha
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin

Světelně-křišťálová instalace Jaroslava Bejvla ml. ve formě průchozího tunelu je interaktivní v tom smyslu, že ji tvoří i návštěvníci, pokud si pořídí křišťálový ověs a zavěsí jej na správné místo. Souhra světla a broušených křišťálů se tak stává společným a jedinečným zářivým zážitkem.

Evoluce

Kostel sv. Ludmily, nám. Míru
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin (vždy po 15 minutách)

Obraz a zvuk projekce španělského studia Onionlab rozvíjí koncept evoluce jako transformace, konstrukce a alterace reality prostřednictvím času.

The Pool

Park Kampa
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin

Interaktivní světelná instalace sochařky Jen Lewin je složená ze stovky kruhových stupínků. Návštěvník, který vstoupí do tohoto prostředí, vstoupí do světa, kde hra, pohyb a spolupráce vytvářejí vířící efekty světla a barev.

Staré dobré světlo

Rašínovo nábřeží
18. 10. 14 - 18 hodin

Retro karosa s nafukovací bublinou Petra Nikla a se světélkovou instalací skupiny Depo Group nenabízí velkoplošnou projekci, ale přítmí staré dobré lampičky, kde si lze výborně popovídat se známými a kamarády.

Light Barrier

Střelecký ostrov
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin

Instalace studia Kimchi & Chips vytváří ve vzduchu světelné fantomy pomocí speciálního systému zrcadel a milionů kalibrovaných, protínajících se paprsků. Výsledným efektem jsou vznášející se animované objekty, které se proměňují v prostoru i v čase.

E:Merge

Michnův palác, Tyršův dům
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin (vždy po 15 minutách)

Jediný videomapping ve 3D. Jedná se o abstraktní poezii linií, ploch a iluzivních prostorů v podání tureckého uskupení Nerdworking. Projekce by se měli vyhnout lidé, u nichž blikající světla a vzory mohou způsobit epileptický záchvat.

Cyclique

Zítkovy sady
16. - 19. 10. 19 - 24 hodin

Cyclique se nachází mezi digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací. Síť 256 héliem a LED žárovkami plněných balónků autoři používají jako interaktivní světelné pole, svého druhu gigantickou obrazovku s nízkým rozlišením. Balónky se vlivem větru neustále pohybují a vtahují diváky do synestetické krajiny, kde se zvuk stává dirigentem.