Eiffelova věž v Paříži
Foto: Jan Markovič
V Paříži se otevřelo zrekonstruované patro Eiffelovy věže. Nejatraktivnější novinkou jsou prosklené průzory na plošině. Památka letos slaví 125 let od svého otevření.

Eiffelova věž v Paříži má ke svému 125. výročí od otevření další lákadlo, jak na ni dostat nové i minulé návštěvníky. A mnohým z nich se z toho pěkně zatočí hlava.

Věž vysoká 324 metrů má nyní na svém prvním patře část podlahy z průhledného skla, přes které je vidět na zem a čtyři prosklené průzory na plošině ve výšce 57 metrů. Nic pro lidi, kteří mají závratě.

"Je to opravdu děsivý pohled," vyhrkl ze sebe jordánský turista Jusif Mubajdín, který se raději při chůzi po skle přidržoval přítelova ramene. Naopak jiní novinku přijali s nadšením a přímo z věže posílali selfie, na kterých leží na podlaze "jakoby ve vzduchu".

Rekonstrukce 1. patra pařížské dominanty stála 30 milionů eur (zhruba 824 milionů korun).

Rekonstruované 1. patro Eiffelovy věžeSkrz podlahu je vidět na zem.   Foto: AP

 

Eiffelova věž byla otevřena 6. května 1889. Dílo se zrodilo v hlavě architekta Gustava Eiffela a bylo postaveno na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a u příležitosti Světové výstavy 1889. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám světa, ročně si ji prohlédne přibližně sedm milionů turistů. 

Věž má celkem tři plošiny, první je ve výšce 57 metrů (345 schodů), druhá ve výšce 115 metrů (359 schodů) a třetí ve výšce 274 metrů, dostupná jen výtahem.

Třemi pilíři stavby jezdí lanovky do prvního a druhého patra, ve čtvrtém jsou schodiště pro pěší. Z druhého patra pak vedou výtahy do patra třetího (výtahy zde byly postaveny v roce 1899, tedy deset let po otevření věže).