Mikrobi v Petriho miskách
Foto: AFP
V Amsterdamu zahájilo provoz Muzeum Micropia, které přibližuje život mikrobů. Návštěvníci sledují mikroby pomocí mikroskopů a velké televizní obrazovky nebo pod speciálním 3D mikroskopem. Součástí prohlídky je i obří model viru ebola.

První "interaktivní zoologická zahrada mikroorganismů na světě" zahájila v poslední zářijový den provoz v nizozemském Amsterdamu. Jejím smyslem je ukázat v novém světle drobné organismy, které tvoří až dvě třetiny veškeré živoucí hmoty na Zemi a jsou životně důležité pro budoucnost naší planety, napsala agentura AFP.

Zařízení nazvané Muzeum Micropia, jehož výstavba stála deset milionů eur, je součástí zrekonstruovaného Národního památníku de Ledenlokalen nedaleko amsterdamské Artis Royal Zoo. A právě jejího ředitele před 12 lety napadla myšlenka vystavit celou škálu živých mikrobů v "mikro-zoo".

reklama

"Zoologické zahrady tradičně vystavují jen malou část přírody, konkrétně větší zvířata," řekl AFP Haig Balian. "A my chceme ukázat mikro-přírodu," dodal Balian, který věří, že je význam mikrobů v našem životě podceňován celou dobu od 17. století, kdy holandský vědec Antoni van Leeuwenhoek pozoroval mikroskopická stvoření.

Mikrobi jsou často spojováni s nemocemi prostřednictvím virů, bakterií, plísní a řas, ale zároveň jsou také nezbytně nutní pro naše přežití. Podle Baliana hrají čím dál tím větší roli v budoucnosti lidstva a planety. 

Muzeum Micropia

Otevírací doba:

 

po, út, st, ne 9 - 18 hodin

 

čt, pá, so - 9 - 20 hodin

 

Vstupné:

 

děti do 9 let 12 euro

 

nad 10 let 14 euro

 

studenti 7,50 euro

 

muzeum není podle provozovatelů vhodné pro děti do 8 let

"Mikrobi jsou všude. Proto potřebujeme mikrobiology, aby pracovali v každém sektoru – například v nemocnicích, v potravinářství, v ropném i farmaceutickém průmyslu," uvedl. Už nyní se využívají při výrobě biopaliv, vývoji nových antibiotik i zlepšení výnosu plodin. 

Pokusy ukázaly budoucí potenciál mikrobů ve všem od výroby elektřiny přes posílení základů budov až po léčbu rakoviny. "Pokud necháme mikrobiologii jen pro pár expertů, nikdy se o ni neprobudí zájem," dodal Balian. "Chceme návštěvníkům ukázat, jak je všechno v přírodě navzájem propojené a jakým zásadním způsobem jsou mikrobi součástí tohoto spojení." Každé dospělé lidské tělo v sobě a na sobě má zhruba 1,5 kilogramu mikrobů, bez kterých by zahynulo. 

Speciální 3D mikroskop

Většina prostor muzea, které uvádí, že je první svého druhu na světě, vypadá jako laboratoř plná řad mikroskopů napojených na velké televizní obrazovky. Návštěvníci také mohou nahlédnout oknem do skutečné laboratoře, kde se různé druhy mikrobů množí v Petriho miskách a zkumavkách.

Anebo se mohou podívat na animaci toho, jak kamera přibližuje pohled na lidské oko a odkryje nejprve droboučké roztoče žijící na řasách. Pak záběr ještě přiblíží, aby byly vidět bakterie na těchto roztočích a nakonec i viry na bakteriích.

Návštěvníci mohou sledovat reprodukci mikrobů pod 3D mikroskopem, který byl speciálně navržen a vyroben pro Micropii, anebo se podívat na obří model viru ebola, který v letošním roce řádí v západní Africe.

A snímač mikrobů jim okamžitě řekne, kolik těchto organismů mají na svém těle a kde. Odvážnější návštěvníci mohou také vyzkoušet "puso-metr", který jim prozradí, kolik mikrobů se přenese při obyčejném polibku.

"Věděli jste třeba, že jen v ústech nám žije 700 druhů mikrobů? Nebo že máme 80 druhů plísní na patách? Jedna návštěva v Micropii navždy změní způsob, jakým se díváte na svět," uvedl Balian.