Společenský dům Lázně Darkov
Foto: CzechTourism
Lázně Darkov v Karviné v říjnu po dvou letech znovu otevřou historickou část svého areálu včetně secesního Společenského domu. Po "lázeňské krizi" tak většinu budov znovu zaplní návštěvníci.

Změna systému lázeňské péče postihla před dvěma lety Lázně Darkov. Výrazný úbytek pacientů způsobil, že léčebné centrum muselo zavřít několik budov v historické části.

První lázeňské budovy vznikaly v areálu ve druhé polovině 19. století. Z této doby se dodnes dochoval například secesní Společenský dům. Na začátku 20. století pak výstavba pokračovala ve funkcionalistickém stylu, většina těchto budov slouží svému účelu dodnes.

V lázeňském středisku začnou po nucené pauze opět fungovat všechny obvyklé procedury zaměřené na oběhové, nervové a pohybové obtíže. Znovuotevření většiny budov je možné i díky tomu, že část historického areálu obsadila společnost Alzheimer Darkov.

Slezské lázně budou od října poskytovat péči v budovách Léčebny Darkov (Staré lázně, Maryčka, Jiřina), v historickém areálu se otevře i Společenský dům. "Znovu nabídneme ve starých lázních také oblíbené tematické pobyty, například Vánoce a Silvestr," uvedl ředitel Lázní Darkov Jaroslav Čánek. Kromě lázeňských pobytů nabízí lázně i wellness pobyty a procedury pro širokou veřejnost.

Krize českého lázeňství

Před dvěma lety procházelo podle mluvčí lázní Evy Kijonkové lázeňství v Česku krizí. Stát omezil rozsah pojišťovnami placené lázeňské péče a zkrátil i dobu pobytu v lázních. Lázně Darkov přišly zhruba o 30 procent klientů a koncentrovaly se do modernějších budov Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. Po znovuotevření druhého léčebného areálu se zpět do Darkova přesune z Hranic i část zaměstnanců. 

Pro darkovský areál hledaly lázně jiné využití. O tom, že by tam znovu spustily provoz, uvažovaly v případě, že by alespoň část budov obsadily náhradním programem. Teď se karvinským lázním podařilo najít spolupráci s organizací Domov Alzheimer Darkov, která se podle Kijonkové v části nevyužívaného areálu postará o zvláště závažně nemocné pacienty.

Lázně Darkov se zaměřují na léčbu pohybového a nervového ústrojí. Ročně jejich péči využije zhruba 13 000 pacientů, část z nich přijíždí tradičně z arabského světa. Lázně mají dceřinou společnost v Saúdské Arábii.

Novým majitelem lázní je od května miliardář Zdeněk Zemek, v lázeňství má své aktivity ještě například v moravských Luhačovicích. Předchozími majiteli Lázní Darkov byli majoritní vlastník, předseda představenstva Jaroslav Čánek a bývalý ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil.