Chátrající Werichova vila
Foto: ČTK
Na území hlavního města chátrá mnoho památek, často v soukromých rukou. Část z nich je však majetkem místních radnic a některé mají po letech naději na opravu.

Prosím, neodepřete mi prosby mé a vstěhujte se do té zahrady, napsal Josefu Dobrovskému v květnu roku 1798 hrabě Bedřich Jan Nostic z Vídně. Někdejšímu vychovateli mladých Nosticů, v té době vážně nemocnému, nabídl dům bývalé barokní koželužny na pražské Kampě. Pětiletý pobyt v klidném prostředí ostrova Dobrovskému zjevně pomohl. Vytvořil tam navíc stěžejní díla Slavín a Slovník německo-český.

Vila, v níž postupně žilo několik významných osobností české kultury včetně Vladimíra Holana či Jiřího Voskovce, je ale dnes známá hlavně díky Janu Werichovi. Kdo se stane jejím současným nájemníkem, však zůstává nejisté. Mnohaleté peripetie s jeho výběrem a také opravou chátrající památky, na níž se zle podepsala povodeň v roce 2002, podle všeho velmi brzy skončí.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.