Manětínsko
Foto: Romana Semelková
V době baroka patřil Manětín se svým zámkem a kostelem svatého Jana Křtitele ke kulturnímu centru. A postupně se k němu vrací. I díky kastelánovi, který pobíhá se špachtlí v ruce a spřádá plány, jak architektonické skvosty využít, či zdejší úžasné krajině.

Tam, kde se hladká silnice změní a začne skákat dlažebními kostkami, tam pod Chlumskou horou, jež padá do údolí, stojí historické město Manětín. Okolo žádná placka. Jen kopce s hlubokými lesy prořízlé Manětínským potokem, který se po chvíli vlije do půvabné řeky Střely. Tak vypadá místo, které se v době baroka díky rodu Lažanských proměnilo v kulturní centrum.

Ulice se v Manětíně rozevře do štíhlého náměstí. Po jedné ruce domy s erby, po druhé pak socha, socha, kostel, socha, až málem pod terasou přehlédnete to nejdůležitější – zámeckou budovu. Teď už nemůže být pochyb, proč se téhle kotlině říká "barokní perla západních Čech".

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.