Šachy Bentley
Foto: archiv HN
Ferrari, Swarovski nebo Bentley. I tyto značky se pustily do navrhování šachových figurek jakožto luxusních propagačních předmětů. Šachy už dávno nejsou jen sportovní výbavou. Za jejich originální zpracování jsou sběratelé ochotni platit statisíce.

Většina šachových figur, kterými se hraje po světě, jsou varianty klasického tvaru stauntonek. V polovině 19. století je navrhl Nathaniel Cook a pojmenoval po Howardu Stauntonovi, nejsilnějším šachistovi světa těch let.

Prvních pět set sad slavný anglický šachista dokonce vlastnoručně podepsal a tyto jsou dnes extrémně drahým sběratelským skvostem, počítejte s cenou přes čtvrt milionu korun, a jen výjimečně je můžete na nějaké aukci získat.

Dokonalost šachové hry svádí k touze navrhnout a vyrobit dokonalé šachové figurky, které by byly nejen krásné na pohled, ale též příjemné na dotek, jednoznačně odlišitelné i navazující na tradiční tvary. Za etalon kvality jsou přitom i po více než sto padesáti letech brány právě ty stauntonky, které v roce 1849 vyrobila firma Jacques of London.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.