Jeden z obchodů značky Hermes
Foto: Zdroj: Wikimedia - autor nenalezen
Módní značka Hermes zatím nemusí mít obavy z převzetí své rodinné firmy. Po čtyřech letech dosáhla dohody se společností LVMH, že už dál nebude skupovat její akcie. Nejméně po dobu pěti let.

Francouzští výrobci luxusního zboží Hermes International a LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton se dohodli na ukončení vleklého sporu o podíl ve společnosti Hermes. Pře se rozhořela před čtyřmi lety, když LVMH začala shromažďovat velký podíl ve svém menším rivalovi.

Podle dohody, kterou zprostředkoval obchodní soud v Paříži, LVMH podíl 23,2 procenta v Hermes rozdělí mezi své akcionáře.

Hermes, který vyrábí mimo jiné luxusní kabelky Birkin nebo Kelly, proti hromadění podílu protestoval od chvíle, kdy se o něm v roce 2010 dozvěděl. Francouzský regulátor trhu AMF uložil firmě LVMH pokutu za to, že zvyšování podílu řádně neoznámila.

reklama

Rozdělení akcií Hermes mezi podílníky LVMH by mělo být dokončeno do 20. prosince. Dohoda mezi oběma společnostmi podle agentury Reuters mimo jiné počítá s tím, že LVMH a její holdingové společnosti Christian Dior a Groupe Arnault si v příštích pěti letech neobstarají žádné akcie Hermes. Společnosti Groupe Arnault zůstane v Hermes podíl 8,5 procenta.

Obchodníci dlouho spekulovali, že LVMH chystá nabídku na převzetí celé společnosti Hermes, která je rodinným podnikem se 177 let dlouhou tradicí.

Akcie Hermes po této zprávě klesly o více než devět procent, akcie LVMH naopak odpoledne vykazovaly nárůst o téměř tři procenta.