Lyžování ve středisku Hinterstoder, ilustrační foto
Foto: www.urlaubsregion-pyhrn-priel.at
Češi už nechtějí trávit na horách v zahraničí celý týden, často jim na lyžování stačí prodloužený víkend. Cestovní kanceláře na poptávku reagují, zároveň ale velká část z nich zvyšuje ceny.

Za lyžařské zájezdy do Alp si Češi v zimě připlatí. Ve srovnání s loňskou sezonou se katalogové ceny zájezdů zvýšily přibližně o osm až 10 procent. Důvodem je oslabení koruny vůči euru a inflace v alpských zemích.

Do Rakouska, Itálie a Francie v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů.

"Pokud srovnáme kurz ČNB v létě 2013 a letos, pak došlo k oslabení kurzu koruny o osm procent, což cestovní kanceláře promítly do cen zájezdů. Navíc zahraniční ubytovatelé každoročně zvýší ceny o inflaci," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková. Pro české turisty tak zdražilo ubytování v zahraničí, skipasy i doprava.

Ceny zimních pobytů v tuzemsku podle Petříčkové nebudou zasaženy nepříznivou změnou kurzu, a nabývají tak letos na významu. Například v Rakousku meziroční míra inflace v červenci činila 1,7 procenta, když pro srovnání v České republice byla 0,6 procenta.

Cestovní kanceláře v těchto dnech zahajují prodeje lyžařských pobytů a nabízejí slevy za včasný nákup. Ty se většinou pohybují od pěti do 15 procent.

Cestovní kancelář Nev-Dama letos výrazně rozšířila nabídku zkrácených pobytů v Rakousku. "Do Rakouska jezdí lidé na kratší dobu a častěji si dopravu zajišťují sami. Rozšířili jsme zde proto nabídku zkrácených pobytů. A díky hromadným nákupům je můžeme nabídnout za ceny, které jsou srovnatelné s přímými nabídkami tamních hoteliérů," uvedl mluvčí CK Jan Osúch.

Nev-dama také nabídne takzvanou garanci sněhu. V případě, že by v Alpách bylo málo sněhu před Vánoci či později během jara, vrátí klientovi peníze.

CK Talpa nabídne v některých střediscích Francie nové ubytování v horských chatách a rozšíří nabídku autobusové dopravy do Francie. "Vzhledem ke změně kurzu a inflaci zahraničních partnerů je celkové zvýšení (cen) osm až 11 procent," uvedla Jana Karšayová z CK Talpa.

Čedok na zimní sezonu rozšířil nabídku ubytovacích kapacit v italské lyžařské oblasti Aprica. "Největší zájem je především o oblasti hlavních alpských ledovců. Roste zájem o prodloužené lyžařské víkendy ve střediscích situovaných v příznivé dojezdové vzdálenosti. Klienti stále častěji vyhledávají hotely/oblasti, které nabízejí wellness, lázně a podobně," uvedl marketingový ředitel CK Tomáš Brejcha. Podle něj jsou ceny zájezdů téměř na srovnatelné úrovni s loňskou zimní sezonou.

"Podle katalogových cen to vypadá celkově na mírné zdražení hlavně kvůli nabídce větších CK, u kterých je patrné zdražení asi o 10 procent. Menší CK drží ceny stejné," dodal Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz.

Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenové atraktivitě, kvalitě sjezdovek a nabízí také stabilní slunečné počasí. Do Rakouska Češi častěji jezdí bez služeb cestovní kanceláře, do Itálie naopak většina lyžařů míří s voucherem od cestovní kanceláře.