Český válečný fotograf Antonín Kratochvíl zachycuje Černobyl od 90. let.
Foto: Antonín Kratochvíl
Když se Antonín Kratochvíl vydával do Černobylu poprvé, jeho kolegové si mysleli, že se zbláznil. Válečný fotograf se ale odradit nenechal a místo toho začal dokazovat, jaké škody výbuch ukrajinské elektrárny napáchal. Do Černobylu se vrací dodnes.

V Černobylu pomalu roste obrovský hangár, který má již příští rok zakrýt starý děravý betonový sarkofág. Panorama havarované elektrárny, jak jsme ho léta znali, má již brzy zmizet.

Zdaleka viditelný černobylský komín byl už rozřezán do šrotu a radiační kontroly dozimetristů na checkpointech musely být po 27 letech opět zpřísněny. Stavební mechanismy totiž občas vyrýpnou ze země kus silně radioaktivního harampádí, a radiace vzroste tak, že dělníci musí dlouho čekat, než se prach zase usadí.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.