Piano na ulici
Foto: HN – Lukáš Bíba
Stojí a čekají, až kolemjdoucí překonají ostych a položí prst na první klávesu. Pak se ruce po klaviatuře už rychle rozeběhnou. Veřejná piana, která se objevila na řadě míst v Česku, nastartovala další projekty, které mají alespoň na chvíli propojit různé lidi.

Video s cizincem hrajícím na pražském letišti Václava Havla na klavír se stalo v posledním týdnu hitem internetu. Na serveru youtube.com si příspěvek vysloužil 4,5 milionu zhlédnutí.

Lidé z celého světa v komentářích pod videem kvitují hlavně přátelské prostředí Prahy a sbližování lidí různých kultur a národností. Klavír na letiště umítil v rámci akce Piána na ulici kavárník Ondřej Kobza.

Muž na videu, podle komentářů Libanonec, hraje v několika obměnách mimo jiné známou Beethowenovu skladbu Pro Elišku. Jeho vystoupení přihlíží lidé čekající na letadlo.

Pod videem se okamžitě objevila řada názorů, které především oceňují příjemnou atmosféru Prahy. "To není jako na amerických letištích, kde se policisté tváří jako buldoci, kteří v každém vidí teroristu," píše v anglickém komentáři jeden z diskutujících.

Hudebních nástrojů stojí po Praze několik, zahrát na ně může kterýkoli z kolemjdoucích. Pozornost mnoha uživatelů internetu vzbudilo naposledy video pražského strážníka, který zahrál na klavír u Rudolfina.


Kobzův projekt se rozšířil do asi třiceti měst. A další nápady přibývají. Diskuse na sociální síti facebook srší nápady na to, jak rozproudit život a setkávání lidí na ulicích.

Od příštího týdne se tak v metropoli objeví šachové stolky, rozjíždějí se i takzvané knižní budky, kam mohou lidé darovat nebo si půjčit knihu. 

"Já vyzývám každého, ať udělá a něco podobného," řekl Kobza. "Město je bílé malířské plátno, do kterého můžeme svojí kreativitou kreslit," uvedl.