Berzdorfer See láká i na písečné pláže.
Foto: Aleš Černý
Jen pár kilometrů od českých hranic v okolí saského Görlitzu funguje teprve druhou sezonu nová turistická atrakce - obří zatopený hnědouhelný důl Berzdorfer See. Písečné pláže umělého jezera se už ale stačily stát vyhledávaným prázdninovým cílem.

Více než 160 let se ve východoněmeckém dolu, který nahradil ves jménem Berzdorf, dolovalo hnědé uhlí. V roce 1997 těžba skončila a o pár let později se začal naplňovat plán na obnovu území. Spolu s ním se zároveň vodou plnila i obrovská díra, kterou mnohaletá těžba v krajině zanechala. 

Cílem bylo napustit povrchový důl vodou a vytvořit na jeho místě, které je vzdušnou čarou jen asi pět kilometrů vzdálené od hranic severočeského Frýdlantského výběžku, "jezero" a kolem něj zónu určenou k rekreaci. Loni v únoru dosáhla hladina stanoveného okraje, a vzniklo tak oficiálně Berzdorfer See.

Za první dvě sezony se stalo vyhledávaným turistickým cílem, na plážích je o horkých červencových dnech plno. Jedná se tak o jeden z prvních větších završených pokusů o znovuoživení "měsíční krajiny". Tedy projektů, které jsou aktuálně většinou "ve výstavbě" i v nepříliš vzdáleném Ústeckém kraji.  

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.