Kaple Smíření v Berlíně
Foto: Günter Bartoš
Nebýt komunistického režimu a stavby Berlínské zdi, možná by Kaple Smíření nestála. Demolice původního kostela na severu Berlína ale předznamenala opak. Návštěvníci nového chrámu se tak dnes mohou procházet po minimalistické kolonádě hliněného unikátu.

Německý dramatik Freytag kdysi napsal, že široké berlínské ulice jsou jako kabát, který je člověku příliš velký. Válečné bombardování a stavba Berlínské zdi, kvůli níž padly celé bloky domů, tento urbanistický rys ještě zvýraznily.

Berlín byl po dlouhá desetiletí "městem volných horizontů", což se před dvaceti pěti lety začalo měnit. Po pádu východoněmeckého režimu se sjednocená metropole začala opět zahušťovat. Postavily se celé nové čtvrti, moderní a většinou kvalitní zástavba zaceluje staré jizvy.

V Bernauer Straße, ležící na severním okraji centra města, však můžeme otevřený vzdušný Berlín ještě zažít. Podél ulice vede nezastavěný zelený pás a v jejím bezprostředním okolí jsou hned dva zelení oplývající hřbitovy a velký park na místě zrušeného Severního nádraží (Nordbahnhof).

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.