Tour de France - ilustrační obrázek
Foto: ww.lovewimbledon.org
Jedna z úvodních etap letošní Tour de France začíná v Cambridge. Ve městě, ke kterému sice neodmyslitelně patří spíš veslování, ale kolo je součástí života místních obyvatel.

I když se může zdát, že veslování a cyklistika nemají příliš mnoho společného, ve spojení s Velkou Británii a Tour de France 2014 se dají najít zajímavá propojení.

Například Cambrige. Nejslavnější veslařský závod The Boat Race mezi univerzitami Oxford a Cambridge jasně vypovídá o tom, jaký je hlavní sport tohoto starobylého městečka. Přesto se dá říct, že cyklistika tady není žádným outsiderem. Vždyť jedna z úvodních etap letošního závodu startuje právě v Cambridge.

Naprostá většina z asi 25 tisíc studentů a skoro 100 tisíc obyvatel města si den bez jízdního kola neumí představit. Jezdí na něm všichni. Děti, prodavači, důchodci, vysoce postavení manažeři. Přes týden nechávají svá luxusní auta doma a přepravu řeší bicyklem.

K popularitě kol tady - možná spíš k nutnosti jejich používání - přispívá několik faktorů: Zaprvé – Cambridge a jeho okolí je naprostá rovina. Žádné kopce, sjezdy, klikaté nepřehledné serpentýny, to hledejte spíš ve Skotsku.

Za druhé - ve starobylém městě s historickým centrem není místo pro více než jednoproudé silnice, o parkování ani nemluvě. Cyklisté se dostanou všude a rychleji. Město navíc cyklisty podporuje, a proto je všude dost stojanů na kola, cyklostezek i speciálních pruhů.

Cyklisté v CambridgePodobně jako v Cambridge čím dál víc lidí sází na kolo jako dopravní prostředek i v Londýně. Ať už Britové usedají na kolo z nutnosti dojíždět, nebo z radosti z pohybu, boom tohoto druhu přepravy a sportu je vidět na každém kroku.

Teď budou mít šanci vidět ty, kteří dokážou urazit tisíce kilometrů a strávit v sedle šest hodin. Legendární Tour de France vstupuje o víkendu do druhého století svého života.

Co šílenství kolem tohoto závodu znamená se můžete dočíst v pátečním vydání magazínu Víkend Hospodářských novin.