Ilustrační foto - Lední medvěd
Foto: Wikimedia Commons - Alan D. Wilson (CC BY-SA 3.0)
První video z lovu ledního medvěda v Severním ledovém oceánu zveřejnili američtí vědci z geologického ústavu USGS. Kameru přitom v ruce nedržel člověk, ale samotné zvíře. Čtyři medvědice ji měly umístěnou v obojku na krku.

Tělo medvědice se ponoří pod ledovou krustu Severního ledového oceánu a za chvíli je vidět kus zkrvaveného masa, na kterém si predátor pochutnává. Jeho druhové přitom čekají na "břehu".

Záběry, které američtí vědci US Geological Survey získali díky speciálním kamerám umístěným na obojcích čtyř ledních medvědic na severu Prudhoe Bay na Aljašce, přinesly první unikátní pohled na život těchto zvířat.

"Loni jsme nasadili dvě videokamery, ale žádný záběr jsme z nich nedostali. Nezvládly teplotu Arktidy," uvedl vedoucí výzkumu Todd Atwood. Letos na jaře už byl pokus úspěšnější.

Jak natáčí video polární medvěd

Vědci tak mohou sledovat lov medvědic pod vodou i chování ostatních členů skupiny – jak často jedí, loví, kolik času stráví odpočinkem, plaváním...

Záznam pohybu polárních medvědů není pro vědce nic mimořádného, s využitím rádia a satelitu se tak děje už po desetiletí. Kamera na obojku však umožní propojit například informace o jejich poloze s konkrétní činností.