Boty od Clairvoy má na nohou téměř každá tanečnice v Moulin Rouge
Foto: ladepeche.fr
Boty od Clairvoye nosí především herci, tanečníci a varietní umělci. Není divu, vždyť značka luxusního pařížského ševce je spojena především s legenárním kabaretem Moulin Rouge. Ručně šité lodičky tu zájemce vyjdou zhruba na 50 tisíc korun.

Jeho firma sídlí na stejné adrese od roku 1945, kdy byla založena: v čísle 17 na ulici Fontaine v pařížské čtvrti Pigalle, kde je spousta nočních barů a striptýzových podniků. Z chodníku je vidět lopatky slavného kabaretu Moulin Rouge vzdáleného jen 200 metrů.

To vše ke značce Clairvoy také patří. Pařížský švec se totiž na svět filmu, divadla a kabaretu specializuje. Z dílny každým rokem odejde 300 až 400 párů bot ručně ušitých na míru.

Ve stylu obchodu se mísí různé žánry: je to zároveň klasický obchod s obuví, zároveň se zde ocitnete ve světě filmu a kabaretu, na stěnách visí fotografie s podpisy umělců. Na podlaze je červený koberec jako na scéně divadla nebo kabaretu. "Stepaři na něm zkoušejí své boty," říká ředitel firmy Clairvoy Nicolas Maistriaux.

Výstava bot designového mága Louboutina: Střevíčky na převysokých podpatcích - čtěte ZDE

V čem chodila Brigitte Bardotová? Střevíčky filmových hvězd se vystavují v Praze - čtěte ZDE

Boty ze pštrosího peří, lidských vlasů či kůže křečka. Zajděte si na výstavu unikátní obuvi - čtěte ZDE

Zakladatel podniku Edouard Adabachian, který se narodil v Turecku, začal po válce šít boty na míru. V 60. letech klepaly na jeho dveře největší kabarety: Nouvelle Eve, Lido, Crazy Horse, Moulin Rouge. Firma se začala specializovat na svět umění. Ještě dnes se tu 80 procent bot šije pro tanečníky, cirkusové umělce či filmové a divadelní herce.

Od dědiců zakladatele odkoupil firmu Moulin Rouge. "To zajišťuje přežití podniku a pravidelný přísun zakázek," vysvětluje Nicolas Maistriaux. Všechny boty ve slavném kabaretu pocházejí od Clairvoye.

ClairvoyTanečnice může silně dupnout bez obav: podpatek zmírňuje náraz, vysvětluje ředitel Clairvoye. "Boty pro kabaret musejí být zároveň pohodlné a zároveň estetické," zdůrazňuje Nicolas Maistriaux.

Firma zásobuje rovněž svět filmu. Boty od Clairvoye nosil Guillaume Gallienne ve snímku Me Myself and Mum, objevují se v dalších francouzských filmech, například Asterix a Obelix, ale i v zahraničních snímcích, jako je Mamma Mia, nebo na představeních Slunečního cirkusu.

Ve westernu Rychlejší než vlastní stín nazul Jean Dujardin rovněž boty od Clairvoye, samozřejmě s ostruhami. "Uvnitř byl systém, který umožňoval herci, aby měl nohy do O," uvádí Nicolas Maistriaux.

Kylie Minogue svěřila firmě Clairvoy ušití svých bot pro představení v letech 2006 a 2008. Více než deset centimetrů vysoké podpatky byly vyrobeny tak, aby mohla bez obtíží tančit a chodit po schodech.

Jeden pár bot = až 60 hodin

U Clairvoye pracuje pět lidí. "K ušití jedněch bot je zapotřebí asi 250 etap," vysvětluje Nicolas Maistriaux. Nad jedním párem bot se pracuje 20 až 60 hodin.

U Clairvoye si však může dát ušít boty každý, pokud nelituje peněz. Pro ženy se tu šijí především lodičky, které přijdou na 1500 až 2000 eur (asi 40 000 až 54 000 Kč). Obuv pro muže stojí 3500 eur (94 500 Kč). Je to cena za pohodlí a pěkný vzhled, ale rovněž za to, že získáte boty nadčasové, zdůrazňuje Nicolas Maistriaux.