Bývalé sídlo KGB v Rize
Foto: Reuters
Riga byla společně se švédskou Umeou letos vyhlášena Evropským hlavním městem kultury. Otevření provizorního muzea o fungování sovětské státní bezpečnosti KGB je jednou z akcí, kterou lotyšské hlavní město přichystalo.

Velitelství KGB v Rize je ponurým symbolem padesátileté nadvlády Sovětského svazu nad Lotyšskem. Část rohového domu na třídě Brivibas (v překladu jde o Svobodnou ulici) je od minulého týdne otevřena veřejnosti.

Na opravu budovy nejsou peníze, a tak vše zůstalo v původním stavu včetně cel, v nichž sovětská tajná policie zadržovala a mučila zadržené disidenty a další nešťastníky, kteří obávané KGB padli do spárů. Původní zařízení doplňují světelné instalace popisující některé z příběhů, které se mezi zdejšími zdmi odehrály.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.